<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Polovodiče a ich využitie v bežnom živote

5. novembra 2021 |  | 
Zdroj obrázka: Glitterstudio/Shutterstock.com

Polovodiče môžeme charakterizovať ako látky z triedy kryštalických pevných látok medziľahlých v elektrickej vodivosti medzi vodičom a izolantom. Polovodiče majú na trhu široké spektrum uplatnenia, pričom sa používajú predovšetkým pri výrobe rôznych druhov elektronických zariadení vrátané diód, tranzistorov a integrovaných obvodov. Ich široké uplatnenie sa viaže predovšetkým na kompaktnosť, spoľahlivosť, energetickú účinnosť a nízku cenu.

Materiálové zloženie polovodičov

Polovodiče sú vo všeobecnosti citlivé na teplotu, osvetlenie, magnetické polia a nepatrné množstvo atómov nečistôt. Čistý kremík je najdôležitejším materiálom pre aplikácie integrovaných obvodov a III-V binárne a ternárne zlúčeniny sú najdôležitejšie pre emisiu svetla. Od začiatku 60-tych rokov sa kremík stal zďaleka najpoužívanejším polovodičom a prakticky nahradil germánium ako materiál na výrobu polovodičov.

Článok pokračuje pod reklamou


Hlavné dôvody sú, že kremíkové zariadenia vykazujú oveľa nižšie zvodové prúdy a oxid kremičitý je vysoko kvalitným izolantom. Kremíková technológia sa tak stala nesmierne efektívnou, pokročilou a všadeprítomnou, pričom takéto zariadenia tvoria viac ako 95% všetkých polovodičových produktov predávaných celosvetovo. Mnohé zložené polovodiče majú niektoré špecifické elektrické a optické vlastnosti. Takéto polovodiče sa používajú hlavne pre optoelektronické a niektoré rádiofrekvenčné aplikácie.

Polovodiče v bežnom živote

Samotné polovodiče nie sú predajné v obchodoch. Práve preto môže byť pre bežného človeka pomerne ťažko pochopiteľné ich široké spektrum využitia. Napriek tomu sa však tieto produkty nachádzajú naozaj všade okolo nás. Polovodiče môžeme nájsť napríklad v snímačoch teploty, ktoré sa používajú v klimatizáciách. Ryžovary uvaria ryžu dokonale, pretože na kontrolu teploty sa používajú práve polovodiče.

Článok pokračuje pod reklamou


CPU, ktoré ovládajú osobné počítače sú tiež vyrobené z polovodičov. Mobilné telefóny, digitálne fotoaparáty, práčky, televízory, LED žiarovky, či chladničky tiež využívajú polovodiče. Rovnako zohrávajú tieto súčiastky dôležitú úlohu aj pri prevádzke bankomatov, vlakov, internetu, či infraštruktúry. Počet polovodičových systémov namontovaných na vozidlách neustále rastie a v budúcnosti sa očakáva ešte väčší nárast ich využívania celosvetovo. Aj vďaka polovodičom môžeme žiť náš každodenný pohodlný život, na ktorý sme si tak jednoducho zvykli.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross