<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Malý byt? 10 tipov, ako v ňom ušetríte miesto

21. septembra 2021 |  | 

Bývate v garsónke a trápite sa pre nedostatok miesta? Máme pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým aj v malom byte dokážete ušetriť miesto a ešte to bude vyzerať aj štýlovo.

Úložné boxy, skrine až po strop, svetlé farby alebo vzdušný nábytok. V malom byte sa musíte s priestorom pohrať, aby nevyzeral preplnený, a aby ste sa v ňom necítili stiesnene. Ako na to?

1. Využite svetlé farby. Svetlé farby sú do malých priestorov ideálne. Vyhýbajte sa teda tmavému nábytku aj tmavej podlahe. Siahnite radšej po bielej, krémovej, slonovinovej alebo jemných pastelových farbách.

2. Steny natrite jednou farbou. V malom byte je lepšie, keď majú všetky steny jednu farbu – bielu alebo krémovú. Budú tak odrážať svetlo a priestor bude vyzerať otvorenejší a vzdušnejší.

3. Nepreháňajte to s doplnkami. Najrôznejšie sošky, ťažké závesy, babkin porcelán. To všetko je síce pekné, ale malému bytu to len zbytočne uškodí. Vymeňte ťažké závesy za žalúzie alebo praktické rolety. Ak chcete záclony, voľte priesvitné materiály a farby jednotné s farbou stien.

4. Nábytok vo farbe stien. Farba nábytku je tiež veľmi dôležitá. Ak zvolíte výrazné farby, nemusí to pôsobiť dobre. No nábytok vo farbách stien vám pomôže priestor opticky zväčšiť a dodať mu moderný a účelný dizajn.

5. Využite celú výšku stien. V malom byte využite pre úložné priestor v podobe napríklad šatníkovej skrine celý priestor od podlahy až po strop. Nebojte sa skrine na mieru. Len tak využijete naozaj každý kúsok priestoru, ktorý budete potrebovať.

6. Zrkadlá zväčšujú priestor a odrážajú svetlo. Umiestnite ich do tmavej chodby, naproti oknu alebo vyberajte nábytok so zrkadlami. V kombinácii s vhodným osvetlením dosiahnete skvelého výsledku v podobe presvetleného bytu.

7. Nebojte sa väčších kusov nábytku. Namiesto toho, aby ste byt zbytočne preplnili malými kúskami nábytku, siahnite po jednom väčšom kúsku. Napríklad komoda, ktorú využijete ako skrinku pod televízor a zároveň ako úložný priestor.

8. Sedačka by nemala zaplniť celý priestor. Rohová sedačka poskytuje dostatok miesta na sedenie aj leňošenie. Poohliadnite sa po multifunkčnej sedačke, ktorú môžete rozložiť a získate tak miesto na spanie pre návštevu. Sedačku vyberajte tak, aby nebola masívna a nezaplnila priestor.

9. Úložné boxy a krabice. Ak potrebujete niekam uložiť napríklad šály, rukavice a zimné čapice, alebo dokumenty, zaobstarajte si vkusné úložné boxy, ktoré môžete nechať aj na očiach, napríklad zasunuté v knižnici.

10. Nezaplňte všetky police v knižnici. Plná knižnica je síce krásna, no môže vytvárať dojem stiesnenosti. Nechajte v policiach trochu voľného priestoru, alebo využite dvierka. Skvelo budú fungovať aj police tiahnuce sa tesne pod stropom z jedného konca steny až na druhý. Ak na nich navyše knihy zoradíte podľa farieb, vytvoríte tak aj pekný štýlový doplnok.

Tip na záver: Malý byt vám nedovolí mať v ňom toľko vecí. Preto vytrieďte všetko, čo už nepotrebujete – oblečenie, knihy, staré dokumenty, dekorácie. Odľahčíte tak nielen úložným priestorom, ale aj sebe a získate v živote miesto pre nové veci. Berte malý byt ako príležitosť k minimalizmu – nemusíte to preháňať, no verte, že to sako, čo ste na sebe nemali už viac ako 5 rokov naozaj nepotrebujete.

Zdroj obrázku: Michaela Komi / Shutterstock.com

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross