<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zachránili nečakaného večerného návštevníka. Majitelia domu ihneď konali

8. decembra 2021 | |  | 
Zdroj: ŠOP CHKO Cerová vrchovina

SELCE – Rodina v okrese Poltár v sobotu 27. novembra v neskorších podvečerných hodinách zažila šok a obrovské prekvapenie. Cez komín, ktorý tohto roku našťastie nebol využívaný, im do krbu spadla sova. Pracovníci Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP CHKO) Cerová vrchovina neváhali a vydali sa na záchranu tohto nečakaného večerného hosťa.

„Krb bol vyčistený a nebol použitý od minulej vykurovacej sezóny. Sove nehrozilo udusenie jemnými časticami popola. Vzhľadom na okolnosti bol odchyt tohto jedinca zrealizovaný hneď na druhý deň,“ uviedla Veronika Rízová, pracovníčka pre environmentálnu výchovu Správy CHKO Cerová vrchovina na ich oficiálnom webe.

Článok pokračuje pod reklamou


O tomto prípade informovala na stránke na sociálnej sieti aj SOS linka pre zvieratá v núdzi a Klub priateľov zvierat na svojej stránke. „Takúto milú fotku nám poslala rodina Gregušova. Včera im spadla sova cez komín do krbu. Sovička už bola vypustená a na komíne sa pracuje, aby do neho už nijaká nespadla,“ uviedli.

Zdroj: SOS linka pre zvieratá v núdzi a Klub priateľov zvierat/rodina Gregušova

Podľa pracovníkov CHKO Cerová vrchovina bola sovička v dobrej kondícii, a tak ju vrátili späť do voľnej prírody. „Na základe dlhoročných skúseností s manipuláciou a rehabilitáciou sov je najvhodnejšie čo najviac skrátiť dobu ich umiestnenia v chovnom zariadení, vzhľadom na vysokú mieru stresu z takéhoto prostredia,“ vysvetlili.

Článok pokračuje pod reklamou


Pred vykurovacou sezónou odporúčajú ľuďom preventívne zabezpečiť komín na dome alebo urobiť kontrolu aspoň z vnútra komína, a to jednoduchou kontrolou pomocou zrkadla.

Pozrite si video, na ktorom sovu vypúšťajú do voľnej prírody.

Zdroj: ŠOP CHKO

Prečítajte si tiež: FOTO: Nevšedná návšteva na Rimave. Rieku spestril bocian čierny

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross