<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V susednom okrese ženu napadol medveď, útokov bolo viac. Zaznamenali stopy mláďat aj 200-kilových medveďov

9. septembra 2021 | |  | 
Foto ilustračné. Zdroj: Pixabay.com

NOVOHRAD - Prvý septembrový deň v regióne poznačila správa o útoku medvedice na 58-ročnú ženu v ovocnom sade v obci Hradište, o ktorom informoval náš partnerský web Novohradské.sk

Nešlo o ojedinelý prípad. V Hradišti a celom Novohrade od začiatku sezóny došlo k viacerým nebezpečným stretom človeka s touto zverou. Pre Novohradské.sk to povedal Miroslav Šupica, vedúci kancelárie Obvodnej poľovníckej komory (OPK) v Lučenci.

Článok pokračuje pod reklamou"Od začiatku marca do spomenutého incidentu došlo iba v Hradišti k trom nedokončeným útokom medveďa. Chlapi, našťastie, stihli ujsť. Také šťastie sa však nemusí zopakovať," povedal.

Pri udalosti zo začiatku septembra v Hradišti museli zasahovať aj leteckí záchranári. Našťastie, útok pre ženu nemal fatálne následky. Šupica však nevylučuje zopakovanie podobného scenára.

"Je len otázkou najbližších týždňov, kedy dôjde k podobnému incidentu ako v Hradišti a medveď opäť niekoho zraní, nedajbože zabije. Volajú nám a navštevujú nás hospodári a ľudia z vidieka, ktorí sú atakovaní medveďmi v okolí. Žiaľ, my máme zviazané ruky. Nemôžeme spraviť nič."

V Novohrade je vyše desať medveďov

Poľovníci v regióne Novohrad v súčasnosti registrujú viac ako desať medveďov. Pohybujú sa v okolí obcí Ľuboreč, Hradište či Ábelová.

"Je to len minimum. Podľa mojich odhadov ich môže byť aj viac ako dvadsať. Všade nachádzame pobytové znaky, trus a stopy od mláďat až po 200-kilové medvede. Prišli za ovocím a kukuricou a ľudia ich tak, bohužiaľ, môžu stretnúť aj za vlastnou záhradou," skonštatoval vedúci kancelárie OPK v Lučenci.

"Okrem iného sa venujeme aj dohľadaniu strelenej alebo zrazenej zveri. Túto sezónu som bol už pri dvoch kusoch, ktoré boli od večera do rána zožraté medveďmi. Naučili sa reagovať na zvuk výstrelu a doslova prídu na hotové. Pri zveri sú niekedy skôr ako poľovník. Skôr či neskôr sa do kontaktu s touto šelmou dostaneme aj my," dodal Šupica.

Článok pokračuje pod reklamouTreba sa správať obozretne

Stretnutie so samcom sa nemusí skončiť útokom. Medveď sa postaví na zadné, no ak človek nespanikári a pomaly cúvne, môže vyviaznuť bez zranenia. Stret s medvedicou s mláďatami, ako v prípade z Hradišťa, môže mať horšie následky.

Ľudia by mali byť obozretní aj počas jesenných mesiacov. Ak príde tuhá zima, medvede sa stiahnu do brlohov.

Dovtedy pri potulkách v prírode treba využívať najmä frekventované cesty a dbať na to, aby o nás zver vedela, ešte než prekročíme hranicu bezpečnej vzdialenosti.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross