<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Už aj v Rim. Sobote môžeme triediť kuchynský bioodpad, v meste pribúdajú hnedé nádoby. Viete, čo do nich patrí?

RIMAVSKÁ SOBOTA – Už aj Rimavská Sobota si splnila svoju povinnosť a spustila triedený zber kuchynského bioodpadu. V niektorých častiach mesta sme si všimli vedľa kontajnerov na komunálny odpad, plasty, papier a sklo už aj hnedé nádoby. Viete, čo do nich patrí?

„Mesto Rimavská Sobota v spolupráci so spoločnosťou Brantner Gemer s.r.o. začne od 1. 9. 2021 vykonávať zber kuchynského odpadu zo 660 l hnedých nádob označených nálepkou kuchynský odpad,“ informuje samospráva na svojej oficiálnej webovej stránke. Pri panelákoch na ulici Malohontská však pribudli hnedé nádoby až dnes, nevšimli sme si ich skôr ani napríklad na Sídlisku Rimava.

Článok pokračuje pod reklamouPri rodinných domoch budú na zber kuchynského bioodpadu slúžiť 120-litrové nádoby hnedej farby. „Zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu bude realizovaný podľa zverejneného harmonogramu,“ uviedla ďalej rimavskosobotská samospráva.

Ako ďalej informovala spoločnosť Brantner, začiatok zberu bude nasledujúci týždeň po dodaní nádob. "Umývanie a dezinfekcia nádob nebude prebiehať pri každom zbere, ale iba na základe objednávky a požiadaviek mesta Rimavská Sobota," avizuje firma.

Ako ďalej vysvetľuje mesto, kuchynský odpad je potrebné triediť v domácnosti do ľubovoľnej nádoby bez sáčkov, tašiek a iných obalov. Následne takto zozbieraný odpad by mali ľudia vysypať do hnedých nádob s logom kuchynský odpad.

„Kontajnery obsahujúce nevhodný druh odpadu budú označené ako znečistené a budú zozbierané ako komunálny odpad,“ upozorňuje samospráva s tým, že do hnedých nádob nepatria ani sáčky akéhokoľvek druhu či iné obaly od potravín.

Zdroj: Mesto Rimavská Sobota

Do kuchynského odpadu patrí: šupky z čistenia zeleniny a ovocia, pokazené, nahnité ovocie a zelenina, potraviny po záruke bez obalov, starý chlieb, pečivo, koláče, keksy, ryža, cestoviny, zemiaky, mäso, ryby, mliečne výrobky, vajcia a škrupiny z vajec, kávové a čajové zvyšky

Do kuchynského odpadu nepatrí: plasty, kovy, tetrapaky, papier, použitý jedlý olej a tuky, tekutý odpad – polievky, omáčky, mlieko, voda, uhynuté zvieratá a exkrementy, ohorky z cigariet

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross