<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Obec sa už nebude musieť spoliehať na studne, obyvatelia sa dočkajú verejného vodovodu

Výstavba vodovodu v obci Veľké Dravce. Foto: FB Veľké Dravce - Nagydaróc

VEĽKÉ DRAVCE - Koncom apríla tohto roku sa vo Veľkých Dravciach začalo s výstavou vodovodu. Ten predtým v obci chýbal spolu s kanalizáciou a čističkou odpadových vôd, informuje náš partnerský web Novohradské.sk.

Ako pre Novohradské.sk priblížil Juraj Čičmanec, projektový manažér Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti (StVS), ktorá stavbu zastrešuje, obyvatelia si museli vodu zabezpečiť z vlastných studní. Tie však majú nízku výdatnosť a kvalita vody v nich často nezodpovedá požiadavkám.

Článok pokračuje pod reklamou"Riešením situácie je vybudovanie verejného vodovodu s dostatočne výdatným a stabilným zdrojom. Takýmto riešením je napojenie sa na existujúce prívodné potrubie z obce Buzitka, ktoré je ukončené na okraji obce Veľké Dravce a zásobované z vodnej nádrže Málinec," skonštatoval Čičmanec. Nový vodovod pokryje celú obec s výnimkou tamojšieho cintorína a dvoch rodinných domov, ktoré sú od intravilánu obce vzdialené približne 500 metrov.

Stavajú aj v Tuhári

Projekt financujú z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, poskytovateľom pomoci je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky. Celkové výdavky sa vyšplhali na 733-tisíc eur bez DPH, pričom takmer 694-tisíc eur z toho je oprávnený výdavok.

Zo zdrojov EÚ sa financuje 85 percent (viac ako 589-tisíc eur). Štát projekt spolufinancuje piatimi percentami z oprávnených výdavkov, teda sumou vyše 34-tisíc eur. StVS sa ako investor stavby na spolufinancovaní projektu podieľa sumou viac ako 255-tisíc eur. V nej je zahrnuté desaťpercentné spolufinancovanie, neoprávnené výdavky a DPH.

Stavba vo Veľkých Dravciach nie je jediným projektom vodárov v našom regióne. "StVS, a.s., dokončila v tomto roku výstavbu vodovodu v obci Gregorova Vieska a momentálne prebieha výstavba vodovodu aj v obci Tuhár," uzavrel Čičmanec.

Pre viac informácií z okresu Lučenec sledujte náš partnerský web Novohradské.sk aj na sociálnej sieti Facebook.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross