<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Minister zdravotníctva sa stretol s predstaviteľmi memoranda. Dohodli sa na ďalšom rokovaní

Zdroj: FB Ondrej Lunter

SLOVENSKO/NOVOHRAD/GEMER – Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes rokoval na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) so signatármi memoranda, ktorí sa pred týždňom postavili pred Národnú radu SR (NR SR) a rozhodli sa bojovať za lepšie zdravotníctvo.

„Na stretnutí sa obe strany dohodli na legislatívnom zapracovaní garancie, že sa reformou nemocníc nezníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti a pôjde ruka v ruke s revitalizáciou ambulantného sektora. Obe strany sa zároveň dohodli na ďalšom spoločnom rokovaní budúci týždeň,“ informoval odborný referent pre komunikáciu BBSK Marek Mačica.  

Článok pokračuje pod reklamou


Minister zdravotníctva poďakoval všetkým za konštruktívne rokovanie a pragmatický dialóg v prospech veci. „Je to systematické zlepšovanie zdravotníctva pre pacientov a zdravotníkov,“ uviedol Lengvarský.

Podpredseda BBSK Ondrej Lunter, ktorý bol tak isto prítomný na tomto stretnutí, sa vyjadril, že je vďačný šéfovi rezortu zdravotníctva za jeho ochotu prísť a rokovať s nimi. „Dohodli sme sa, že ministerstvo zdravotníctva pripraví legislatívny návrh, ktorý bude zameraný na garancie smerom k ľuďom, že reforma zdravotníctva nezníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti ľudí na Slovensku a pôjde ruka v ruke s oživením ambulantného sektora,“ vyjadril sa Lunter.

Za Memorandom za lepšie zdravotníctvo stoja Banskobystrický, Prešovský a Košický samosprávny kraj, primátori miest Brezno, Jelšava, Revúca a Zvolen a zástupcovia odbornej lekárskej verejnosti Peter Visolajský (predseda Lekárskeho odborového združenia), Jozef Botka (hlavný lekár Banskobystrického samosprávneho kraja) a Andrea Baníková (kardiologička a lekárka v regiónoch Novohrad a Gemer).

Článok pokračuje pod reklamou


Zdroj: MZ SR

„Iniciatíva má za cieľ zabrániť zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti optimalizáciou lôžok v nemocniciach, bez súbežnej koordinovanej revitalizácie ambulantnej sféry. Jej zástupcovia žiadajú garancie, že k takejto optimalizácii nemocničnej siete smie dochádzať iba paralelne s revitalizáciou ambulantnej sféry a svoje požiadavky pretavili do desaťbodového Memoranda za lepšie zdravotníctvo,“ uviedol Mačica.

V memorande žiadajú aj to, aby do dvoch mesiacov vznikol zásobník legislatívnych zmien, ktoré by mohli znížiť záťaž ambulantných lekárov o minimálne 80 percent. „Do roka požadujú, aby vznikol kompletný návrh zmien, ktoré sú nutné na revitalizáciu ambulantnej starostlivosti a do dvoch rokov hotový kompletný návrh legislatívnych úprav v tejto oblasti,“ priblížil Mačica.

O tom, že memorandum verejne podporil aj predseda NR SR Boris Kollár, sme vás informovali tento týždeň.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross