<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kraj reaguje na reformu nemocníc: poslanci dnes prijali zásadné uznesenie

Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota. Foto: ilustračné

Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja dnes prijalo zásadné uznesenie, ktorým reaguje na vládny návrh zákona novej kategorizácie nemocníc.

Podľa župy je takto postavený návrh nedostatočný, pretože nerieši príčiny, ale len symptómy skutočného problému. Začať treba podľa kraja zmenami v ambulantnom sektore, posilniť lekárov prvého kontaktu i špecialistov, a tak predchádzať zbytočným hospitalizáciám.

Poslanci Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) na svojom dnešnom rokovaní prijali uznesenie, ktorým poverili vedenie Úradu BBSK diskutovať s ministerstvom zdravotníctva o potrebe komplexnej reformy zdravotnej starostlivosti, vrátane všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

Článok pokračuje pod reklamouPoslanci tak zareagovali na vládny návrh zákona, ktorý rieši kategorizáciu nemocníc, bez predošlej komplexnej reformy v ambulantnom sektore, informovala Lenka Štepáneková, hovorkyňa BBSK. Takto postavený návrh podľa uznesenia, ktoré prijali, nesie so sebou „veľké riziko, že dostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti výrazne klesne, z dôvodu nedostatku lôžok.“

Potrebná je komplexná reforma

Krajskí poslanci sa uzniesli, že Banskobystrický samosprávny kraj môže podporovať len takú kategorizáciu nemocníc, ktorá bude súčasťou komplexnej reformy zdravotníctva a zabezpečí výrazne lepšie fungovanie všeobecnej a špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

Nemocnica v Lučenci.

Ako ďalej uviedla hovorkyňa BBSK, prekategorizovanie okresných nemocníc v kraji na komunitné nemocnice, ako ich definuje návrh, a to bez predchádzajúcich reforiem ambulantnej starostlivosti, bude znamenať ohrozenie dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti.

„Sme presvedčení, že to môže spôsobiť celkovo menšiu schopnosť nášho zdravotníctva liečiť, ako aj predchádzať vážnym priebehom ochorení. Túto tému sme otvorili preto, že sa nám zdá, že debata sa začala z pohľadu záujmov pacienta a jeho zdravia zle a v nesprávnom poradí. Jednoducho povedané – na nemocnice sa nemôžeme pozerať izolovane a nemôžeme začínať s reformovaním od nich. Najprv treba vyriešiť dostupnú zdravotnú starostlivosť v ambulantnom sektore, ktorá má priamy vplyv na počty pacientov v nemocniciach,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Prvý krok: Stop zbytočným hospitalizáciám

Prestavbe lôžok v nemocniciach a celkovo inej štruktúre ústavných zdravotníckych zariadení musí podľa Luntera predchádzať sfunkčnenie všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

„Náš problém nie je len v tom, kde a za akých okolností liečime ľudí v nemocniciach alebo kde a aké máme lôžka. To je už len symptóm problému. Náš problém je v tom, že na tých lôžkach končia aj pacienti, ktorí by sa na ne vôbec nemali a nemuseli dostať, keby dostali včasnú diagnostiku a včasnú liečbu ešte pred nemocnicou. Lenže v nemocniciach končia preto, lebo ich ambulantná sieť nezachytí včas alebo ich nezachytí vôbec,“ hovorí podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Podľa dostupných dát OECD má Slovensko len v porovnaní s priemerom ostatných krajín V4 o 7 percent vyšší počet hospitalizácií pacientov s vybranými diagnózami, tiež vyšší počet hospitalizácií s niektorými diagnózami než väčšina krajín EÚ.

„Za tým sú potom aj mŕtvi, aj zbytočne nákladne liečení, aj už povedzme nikdy nevyliečení tak, ako keby dostali zdravotnú starostlivosť včas. Preto by malo byť prvým cieľom reformy zdravotníctva nie presúvať pacientov v nemocniciach, ale znížiť počet pacientov v nemocniciach. A predchádzať prestavbe lôžok by mala prestavba systému ambulancií,“ dopĺňa Ondrej Lunter.

Podpora lekárov prvého kontaktu

V dôchodkovom veku, teda vo veku 65 a viac rokov, je dnes už takmer tretina všeobecných lekárov na Slovensku. Odchod do dôchodku väčšinou znamená zánik ambulancie a stále redšiu sieť všeobecných lekárov i zubárov.

„U nás v kraji je priemerný vek všetkých všeobecných lekárov pre dospelých 57 a pre deti a dorast 59 rokov. To znamená, že potrebujeme extrémne zvýhodniť regióny, kde chýbajú alebo budú čoskoro chýbať a musíme vidieť, či taká podpora aj funguje. Tiež je nevyhnutné posilniť právomoci a vybavenie všeobecných lekárov, aby mohli viac a lepšie diagnostikovať a liečiť pacientov a nie ich len distribuovať k nedostatkovým špecialistom. Až potom budeme vedieť, kde a ako potrebujeme riešiť nemocnice,“ hovorí Ondrej Lunter.

Čakacie doby u niektorých špecialistov sú aj viac ako dva mesiace a mnohí pacienti sa dostávajú do nemocníc aj preto, že im zdravotnú starostlivosť nedokázala včas poskytnúť sieť špecializovaných ambulancií.

Reforma áno, ale v správnom poradí

„Prestavbe nemocníc musí predchádzať prestavba systému lekárov prvého kontaktu a celej ambulantnej starostlivosti. S týmto chceme viesť diskusiu aj s partnermi na SK8, aj s ministerstvom zdravotníctva, aj s verejnosťou prostredníctvom médií,“ povedal Ján Lunter s tým, že BBSK už na najbližšom rokovaní SK8 túto svoju pozíciu predloží partnerom zo samosprávnych krajov, ktorých bude žiadať o podporu a spoločné stanovisko smerom k ministerstvu zdravotníctva.

„Považujeme to za jednu z najdôležitejších otázok súčasnosti. Preto sme radi, že taká diskusia konečne začne, a my do nej chceme prispieť našou pozíciu,“ uzavrel Ondrej Lunter.

Zdroj: BBSK

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross