<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jedna z najmenej zaočkovaných obcí je z našich končín, v nemocnici v R. Sobote odložia operácie

GEMER/MALOHONT - Jednou z najmenej zaočkovaných obcí na Slovensku je Sása v okrese Revúca. Vakcínu dostalo v obci len minimum ľudí, ostatní sa očkovania boja.

Televízia Markíza zašla do našich regiónov, ktoré nazvala "najmenej zaočkovanou oblasťou Slovenska". V okrese Revúca zavítali do obce Sása, ktorá patrí medzi najmenej zaočkované obce na Slovensku. Ako sa pre televíziu vyjadrila starostka obce Mária Bystránová, v obci sú dva problémy: neschopnosť ľudí cestovať do mesta za očkovaním a hoaxy, ktorým ľudia v dedine veria.

Článok pokračuje pod reklamou


"Ja si myslím, že je tu stále možnosť ľudí presvedčiť k očkovaniu. U nás sú chudobní a nevzdelaní ľudia, ale dá sa s nimi dohodnúť. Nie sú agresívni. Nie sú tu hádky, bitky ani krádeže. Žijeme si tu spokojne. Určite pomôže aj osobné presviedčanie starostov,“ povedala pre médium Bystránová.

Do obce poslal pred dvomi mesiacmi Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) aj očkovací tím. Vtedy sa nechalo zaočkovať len päť ľudí. Teraz starostka organizuje ďalšie kolo očkovania a do neho sa už prihlásilo 20 občanov. Možno pomohlo aj to, že ostatní videli, že prvým piatim nebolo po očkovaní nič.

V nemocnici v R. Sobote majú strach

Televízia zavítala aj do nemocnice v Rimavskej Sobote. Rezort zdravotníctva nariadil nemocnici, aby reprofilizovala 28 lôžok pre covidových pacientov.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako sa pre TV Markíza vyjadril primár Oddelenia vnútorného lekárstva Ján Zachar, v nemocnici majú obavy aj z dôvodu skúseností z druhej vlny. "Máme už vybudovaný systém spolupráce s okolitými nemocnicami a vieme si presúvať pacientov. Musím však povedať, že som skeptický, či vôbec okolité nemocnice budú mať voľné lôžka pre pacientov z iných nemocníc. Myslím si, že cesta skôr pôjde pridávaním kyslíkových lôžok,“ povedal Zachar.

Za mesiac október bolo hospitalizovaných v R. Sobote 90 pacientov, z ktorých štyria potrebovali umelú pľúcnu ventiláciu. "Z týchto 90 pacientov bolo 19 očkovaných a 71 nebolo očkovaných. Ešte výraznejší rozdiel vidíme na počtoch úmrtí. Za toto obdobie u nás zomrelo 24 pacientov, z toho len dvaja boli zaočkovaní,“ doplnil Zachar pre televíziu.

V nemocnici budú musieť odložiť aj plánované ortopedické a gynekologické operácie. "Počúvame niekedy naozaj ťažké príbehy, keď rodinní príslušníci smútia nad stratou svojho blízkeho a sami sa ocitnú na oddelení. Vtedy si vstupujú do svedomia, že mohli urobiť viac. Stretli sme sa aj s prípadom, že pacient odmietol očkovanie, nakazili svoju mamu, ktorá potom zomrela. To sú veľmi ťažké veci,“ povedala pre TV Markíza námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť nemocnice v R. Sobote Anna Antalová.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross