<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Číži otvorili špecializovanú nemocnicu FBLR pre pacientov po cievnych mozgových príhodách

27. septembra 2021 | |  | 

ČÍŽ – Slávnostného prestrihnutia pásky a otvorenia sa dnes dočkala Špecializovaná nemocnica FBLR sv. Michala v Číži. Poskytovať v nej budú rehabilitačnú starostlivosť pre pacientov po cievnych mozgových príhodách z celého Slovenska. Otvorenia sa zúčastnil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý pred nemocnicou vysadil aj symbolický platan.

Potrebujeme ich viac

Špecializovaná nemocnica v odbore fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia je podľa jej riaditeľa Michala Fajina unikátnym zdravotníckym zariadením. Pacienti v závislosti od svojho zdravotného stavu absolvujú až sedem rehabilitačných procedúr denne.

Článok pokračuje pod reklamouMyšlienka vytvoriť takéto zariadenie vznikla podľa Fajina aj preto, aby zatraktívnili kúpele Číž. Pri rehabilitáciách budú totiž využívať aj prírodný liečivý prameň a po absolvovaní rehabilitácie budú môcť pacienti po rozhodnutí lekára nastúpiť na kúpeľnú liečbu.

„Takéto zariadenie je presne to, čo naše zdravotníctvo potrebuje v rámci komplexnej liečby po náhlych cievnych mozgových príhodách, prípadne aj iných operáciách, ktoré potrebujú včasnú rehabilitáciu,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s tým, že takýchto zariadení potrebujeme podstatne viac.

„Vzhľadom na počet pacientov s porážkou by sme na Slovensku potrebovali tri – štyri podobné špičkové zariadenia. Sme radi, že v dvoch takých už majú naši poistenci otvorené dvere,“ vyjadril sa za Dôveru, ktorá je prvou zdravotnou poisťovňou plne preplácajúcou rehabilitačnú starostlivosť v tejto nemocnici, jej generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Martin Kultan. Vyzdvihol, že pacienti sa do tohto rehabilitačného zariadenia dostanú včas, a to priamo z nemocničného lôžka.

Tretina pacientov má trvalé následky

Cievne mozgové príhody sú podľa MZ SR treťou najčastejšou príčinou úmrtia a invalidizácie v priemyselne vyspelých krajinách, hneď po kardiovaskulárnych a onkologických ochoreniach. V roku 2019 na Slovensku postihli takmer 13-tisíc ľudí, pričom do jedného roka od porážky až štvrtina z nich zomrela. Tretina pacientov má trvalé následky – práve im dokáže včasná neurorehabilitácia predísť alebo aspoň zmierniť stupeň postihnutia. Rozhodujúce sú pritom prvé tri mesiace po mozgovej príhode.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross