<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vláda schválila nové opatrenia aj núdzový stav. Čaká nás dvojtýždňový lockdown

24. novembra 2021 | |  | 

Vláda dnes schválila nové opatrenia, ktoré majú pomôcť v boji proti ochoreniu covid-19. Platiť by mali po dobu dvoch týždňov. Okrem iného prijala núdzový stav a vyhlásila zákaz vychádzania.

Ako dnes na vyhlásení po rokovaní vlády povedal minister hospodárstva Richard Sulík, čaká nás dvojtýždňový lockdown.

Článok pokračuje pod reklamou


Nové opatrenia so sebou priniesli:

  • zavedenie núdzového stavu, ktorý umožňuje zákaz vychádzania
  • dvojtýždňový lockdown
  • zo zákazu vychádzania budú platiť viaceré výnimky, ako napríklad na cestu na nákup, do práce alebo do prírody
  • školy sa plošne zatvárať nebudú
  • zostať otvorené budú môcť esenciálne prevádzky – medzi ne patria napríklad obchody s potravinami, drogérie, lekárne, predaj obuvi či záhradkárskych potrieb
  • povinný režim OTP na pracovisku (do zamestnania sa dostanú len zaočkovaní zamestnanci, tí, ktorí prekonali covid-19 v posledných 180 dňoch, alebo testovaní zamestnanci – antigénový samotest nesmie byť starší ako 7 dní, podľa R. Sulíka bude toto opatrenie platiť od budúceho týždňa do konca roka)

"Práve strane SaS sa podarilo túto dobu znížiť z troch týždňov na dva," povedal minister Sulík. Ako ďalej povedal, mrzí ho, že obchody, ktoré nepatria k esenciálnym, budú zatvorené aj pre očkovaných ľudí.

„O desať dní budeme situáciu prehodnocovať. Budeme tlačiť na to, aby sa začali uplatňovať výhody pre očkovaných,“ dodal Richard Sulík s tým, že menšie výhody majú očkovaní už teraz – nemusia sa v práci testovať.

To, že sa nezatvárajú školy, nie je podľa Sulíka vina premiéra Eduarda Hegera, strana SaS si uplatnila právo veta, a tak ostanú školy otvorené. "Máme povinnú školskú dochádzku a deti sa budú vzdelávať," povedal.

Bližšie informácie o nových opatreniach budú známe po vyjadrení premiéra.

Ministerka Remišová bola proti

Proti prijatým opatreniam bola ministerka za stranu Za ľudí Veronika Remišová. Opatrenia podľa nej nemotivujú ľudí k očkovaniu a problém s plnými nemocnicami len odsúvajú. „Ľudia, ktorí nie sú chránení očkovaním, sa skôr či neskôr s vírusom stretnú a riskujú, že skončia v ťažkom stave v nemocnici, lockdown ich neochráni a kvôli lockdownu pandémia nezmizne. Očkovanie je jedinou cestou, ako chrániť zdravie ľudí, ekonomiku a pracovné miesta,“ vyjadrila sa ministerka na svojom profile na sociálnej sieti.

Ako ďalej dodala, považuje ho z dlhodobého hľadiska za nezodpovedný, pretože obete a utrpenie iba odsúva o niekoľko mesiacov a znížením záujmu ľudí o očkovanie môže situáciu v budúcnosti ešte zhoršiť.

Minister školstva Gröhling so zatváraním škôl nesúhlasí

Proti zatváraniu škôl bol minister školstva za stranu SaS Branislav Gröhling. "Minulý týždeň NCZI evidovalo najviac nakazených v skupinách nad 35 rokov a najmenej v skupine pod 9 rokov. Práve starší ľudia najčastejšie končia v nemocnici a na pľúcnej ventilácii. Takmer 83 % z nich je neočkovaných. Títo starší ľudia by sa mali očkovať, aby sa toto nedialo. Na ich rozhodnutie neočkovať sa by nemali doplácať žiaci svojím vzdelaním," vyjadril sa na sociálnej sieti.

Ako uvádza MZ SR, v nemocniciach je hospitalizovaných 3 200 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. "Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných takmer 83,57 percent," dodali.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross