<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V meste budú u nezaočkovaných testovať prítomnosť protilátok, hľadajú dobrovoľníkov

10. novembra 2021 | | |  | 
Ilustračné foto: Pixabay

LUČENEC - Analytici ministerstva zdravotníctva vybrali mesto Lučenec do štúdie, ktorej cieľom je odhadnúť stav imúnnosti nezaočkovaných ľudí voči ochoreniu COVID-19.

Obyvatelia Lučenca, ktorí doteraz nedostali vakcínu, si tak budú môcť nechať zadarmo urobiť test na prítomnosť protilátok.

Článok pokračuje pod reklamou.


"Do štúdie hľadáme dobrovoľníkov nezaočkovaných proti ochoreniu COVID-19, u ktorých budeme zisťovať prítomnosť a hladiny protilátok vytvorených voči vírusu SARS-CoV-2. Každý účastník poskytne pár kvapiek krvi z prsta a absolvuje krátky dotazník. Odber krvi z prsta realizuje zdravotnícky pracovník alebo študent 4. - 6. ročníka všeobecného alebo zubného lekárstva. Je to zákrok s minimálnou invazivitou a nepredstavuje pre účastníka žiadne významné riziko," informuje samospráva na sociálnej sieti s tým, že účasť v štúdii je dobrovoľná a údaje budú anonymizované.

Do štúdie sa môžu zapojiť len nezaočkovaní nad 12 rokov, ktorí majú trvalé bydlisko v Lučenci. Kapacita je limitovaná, záujemcovia sa môžu prihlásiť na emailovej adrese protilatky@lucenec.sk. Odber vzoriek sa uskutoční v pondelok 15. novembra od 12:00 do 17:00 hod.

Štúdiu realizuje Ústav epidemiológie Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach spolu s Ústavom epidemiológie Lekárskej fakulty UK v Bratislave a Virologickým ústavom SAV v Bratislave na základe priameho zadania Ministerstva zdravotníctva SR.

Testovanie na protilátky by sa malo uskutočniť aj v Rimavskej Sobote. Redakcia portálu Rimava.sk sa na podrobnosti ohľadom termínu opýtala ministerstva zdravotníctva. Téme sa budeme venovať.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross