<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sprísnia sa opatrenia? Konzílium odborníkov navrhlo aj obmedzenie pohybu neočkovaných v čiernej fáze

5. novembra 2021 | |  | 

Konzílium odborníkov vo štvrtok rokovalo o sprísnení opatrení. Navrhlo vláde a ministrovi zdravotníctva niekoľko nových, ktoré dnes predstavili verejnosti. Covid automat podľa konzília meniť nie je potrebné, je ale nutné zabezpečiť jeho dodržiavanie.

Situácia je podľa konzília odborníkov alarmujúca. Na dnešnej tlačovej konferencii hovorili o možnom kolapse zdravotného systému. Taktiež upozornili na to, že tretia vlna epidémie nemusí byť posledná, ak sa ľudia nezmobilizujú k očkovaniu.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalej odznelo, konzílium odborníkov podporuje väčšiu slobodu pre očkovaných. Odborníci si vedia predstaviť aj to, že by očkovaní a ľudia po prekonaní covidu mohli chodiť do podnikov aj v čiernych okresoch – len v tom prípade, ak vláda prijme ich návrhy na sprísnenie opatrení.

Sprísnenie by sa týkalo napríklad neočkovaných ľudí v čiernych okresoch. Zaviedli by pre nich obmedzenie pohybu podobne, ako tomu bolo počas druhej vlny. Taktiež by pre nich platili výnimky, mohli by napríklad ísť do práce, potravín alebo k lekárovi.

Návrhy konzília odborníkov

Konzílium odborníkov predstavilo niekoľko opatrení. Školy by sa podľa nich plošne zatvárať nemali. V tých, kde majú veľký počet nakazených, by mohli vyhlásiť niečo ako chrípkové prázdniny na niekoľko dní – jeden až dva týždne. Rozhodovanie o tom, kde je vysoký výskyt, bude mať v rukách regionálny hygienik.

Ďalej navrhli ponechať zvýhodnenú pandemickú PN-ku len pre zaočkovaných ľudí, ktorí sa infikovali alebo boli v kontakte s pozitívnou osobou a musia ostať v karanténe. Zaočkovaný človek, ktorý musí ostať v karanténe, by mal 100-percentne preplatenú mzdu. Nezaočkovaní by už túto výhodu nemali, dostali by nižšiu PN-ku.

Ďalej konzílium navrhlo zaviesť COVID pasy do zamestnania v režime OTP od červených okresoch. Zamestnávateľ by mal mať možnosť skontrolovať, či je ich zamestnanec zaočkovaný, testovaný alebo prekonal covid-19.

Konzílium odborníkov taktiež odporúča, aby všetci zamestnanci prešli na homeoffice všade, kde to je možné bez ohľadu na farbu okresu. Dôrazne to odporúčajú od červenej farby.

V čiernych okresoch by sa mali zakázať vysokorizikové podujatia, ako napríklad svadby, oslavy či večierky a diskotéky.

Kľúčové je podľa nich podporiť tretiu dávku očkovania, a to najmä u rizikových skupín a v domovoch sociálnych služieb. Konzílium taktiež rokovalo aj o povinnom očkovaní pre určité skupiny, rozhodli sa však takéto opatrenie nenavrhnúť.

V nemocniciach by sa mal zvýšiť počet reprofilizovaných lôžok pre nakazených a viac využívať liečbu protilátkami.

Treba tiež motivovať k očkovaniu na prvú dávku, do čoho treba zaangažovať regionálnych politikov, občianske združenia, kresťanské a občianske komunít. Taktiež apelujú na výrazné dodržiavanie a kontrolovanie opatrení.

Ak by vláda prijala tieto nové opatrenia, prevádzky v čiernych okresoch by sa otvorili pre zaočkovaných ľudí, čo aktuálne covid automat nepovoľuje. V praxi to znamená, že zaočkovaní ľudia by mali väčšiu slobodu – mohli by sa najesť v reštauráciách, ísť si zacvičiť do fitnescentra, navštíviť wellness či ubytovať sa v hoteli. V bordových a čiernych okresoch by sa mali obmedziť otváracie hodiny prevádzok do 22. hodiny.

Konzílium si uvedomuje, že tieto opatrenia nebudú populárne, sú však v záujme ochrany zdravia všetkých občanov Slovenska. Opatrenia podľa nich povedú k záchrane životov.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross