<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Socha Jánošíka na Klenovský Vepor je už vyrezaná, v R. Zalužanoch ju pripravujú na osadenie

RIMAVSKÉ ZALUŽANY/KLENOVEC – Socha zbojníka Juraja Jánošíka, ktorá má na vrchu Klenovský Vepor nahradiť svoju staršiu predchodkyňu, je už vyrezaná. Zatiaľ je umiestnená pri obecnom úrade v Rimavských Zalužanoch, kde ju ošetrujú opakovanými nátermi.

Plánujeme ju na Vepor vyniesť 14. mája 2022. Dovtedy ju chceme viackrát natrieť, aby dlhšie vydržala. Tá pôvodná bola natretá možno dvakrát, túto sme natreli už asi desaťkrát,“ konkretizoval pre Rimava.sk starosta Rimavských Zalužian Milan Medveď, ktorý je jedným z iniciátorov obnovy sochy na Klenovskom Vepri.

Pôvodná socha bola vyrezaná z mäkkého lipového dreva a vplyvom poveternostných podmienok na kopci už odhnila. Nová je vyrezaná z tvrdého dubového dreva, čo má tiež prispieť k zvýšeniu jej životnosti. Autorom je rezbár Pavel Švantner z Rimavskej Bane.

Článok pokračuje pod reklamou


Podľa slov riaditeľa Miestneho kultúrneho strediska v Klenovci Jaroslava Zvaru bola síce aj pôvodná socha ošetrená, ale začala hniť odspodu.Stála tam 12 rokov. Uvažovali sme, že jej odrežeme spodok, ale nevyzeralo by to pekne, takže sme sa radšej rozhodli pre novú. Myslíme si, že socha na toto miesto patrí a ľudia sa pri nej radi fotia. Je pri nej aj truhlica, kde turisti nechávajú rôzne predmety – našli sme tam napríklad cigarety či konzervu,“ dodal Zvara s úsmevom.

Na finančné zabezpečenie zhotovenia sochy vyhlásila obec Rimavské Zalužany spolu s obcou Klenovec, občianskym združením Rodon Klenovec, Lesmi SR, odštepným závodom R. Sobota verejnú zbierku, ktorá sa koná do 31. 12. 2021. „Obec Klenovec hneď na začiatku prispela 500 eurami, nejaké financie sme pridali aj my a kúpili aj farbu. Priamo v rámci zbierky sa zatiaľ vyzbieralo okolo 200 eur, celkovo ale potrebujeme okolo 1300 eur,“ konkretizoval starosta R. Zalužian.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross