<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Omyl pri hlasovaní. Poslanci schvaľovali financie na projekt rozšírenia kapacity škôlky na Dúžavskej ceste, nastali komplikácie

30. novembra 2021 | |  | 
Záber na školu z marca tohto roku, keď na sídlisku prebiehalo testovanie na ochorenie covid-19.

RIMAVSKÁ SOBOTA – Mestskí poslanci dnes rozhodovali o spolufinancovaní projektu, s ktorým sa mesto zapojilo do výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu, z ktorého by chcelo mesto získať financie na rozšírenie kapacity MŠ Dúžavská cesta.

Predpokladané náklady na realizáciu projektu sú vo výške okolo 743-tisíc eur. Dotácia na oprávnené výdavky, ktorú by mohlo mesto získať, je vo výške približne 320-tisíc eur. Ako ďalej odznelo, zvyšných približne 400-tisíc eur by museli financovať z mestského rozpočtu.

Článok pokračuje pod reklamou


Predmetom predkladaného projektu je rozšírenie kapacity materskej školy sídliacej v spojenej Základnej škole s materskou školou – Alapiskola és Óvoda na Dúžavskej ceste. „Súčasná kapacita materskej školy umožňuje prijatie 26 detí (s povolením hygieny), ktoré sú rozdelené do dvoch tried. Z kapacitných dôvodov materská škola poskytuje len poldennú výchovu a vzdelávanie, pričom priestor na spanie v súčasnosti slúži ako jedna z tried,“ informovalo mesto v dôvodovej správe.

Okrem ďalšej triedy (trieda č. 1) slúži druhá trieda (trieda č. 2) ako jedáleň. „V materskej škole je nedostatočne vybavené aj hygienické zariadenie, ktoré nezodpovedá reálnym potrebám. Sídlisko Dúžavská cesta je rómskym sídliskom, v ktorom prevládajú viacpočetné rodiny s priemerným počtom 5, ale aj 10 detí,“ dodalo mesto s tým, že kapacita škôlky je nedostatočná.

Sídlisko Dúžavská cesta.

400-tisíc eur z vlastnej kasy?

Poslanci dnes na svojom rokovaní najskôr schválili kofinancovanie vo výške 5 percent zo sumy oprávnených výdavkov, ktoré tvoria čiastku okolo 320-tisíc eur, čiže okolo 15-tisíc eur. Ako však ďalej odznelo, neoprávnené výdavky vo výške približne 400-tisíc eur by mali ísť z mestského rozpočtu, čo v poslaneckom pléne vyvolalo diskusiu.

Ako prvý sa do nej zapojil poslanec Ivan Hazucha. „Akokoľvek budeme do tejto školy investovať, nemyslím si, že z nej budeme mať nejaké veľké percento lekárov, právnikov,“ povedal s tým, že 400-tisíc eur je veľká čiastka.

Poslanca Jaroslava Bagačku zaujímalo, prečo bola vybraná práve táto škôlka. „Možno by sa našla v meste aj iná materská škola, ktorá by bolo vhodnejšia. Aby sme nesegregovali rómsku komunitu, ale integrovali ju do ostatnej spoločnosti,“ vyjadril sa. Poslanec tiež pripomenul, že už dlhodobo nefunguje komisia školstva, ktorá by sa mala týmito otázkami zaoberať.

Článok pokračuje pod reklamou


Na jeho otázku mu odpovedala vedúca odboru školstva Karina Kochanová, podľa ktorej je vhodná len táto škôlka – je v nej nedostatočná kapacita. Naopak, v materských školách v meste sú voľné miesta.

Poslanec Tibor Figei súhlasil s tým, že v škôlke nie sú najlepšie podmienky. „Trebalo by im pomôcť, ale je otázne, či mesto na to má 400-tisíc eur,“ myslí si poslanec Figei.

K projektu sa vyjadril aj primátor Jozef Šimko, podľa ktorého v danej lokalite žije 1 156 Rómov. „Škola a škôlka sú preplnené. Ja si dovolím povedať, že je to zmysluplné. Ak sa tam nevybudujú ďalšie triedy, deti budú voziť do škôl v meste,“ nechal sa počuť Šimko. „Tri triedy potrebujeme tam postaviť,“ dodal s tým, že z výslednej sumy projektu bol sám prekvapený.

Poslanca Michala Demetera zaujímalo, či sa dá projekt realizovať len z oprávnených výdavkov – aby z mestskej kasy nemuselo ísť 400-tisíc eur. Po dlhšej diskusii vyplynulo, že mesto by nemuselo pri materskej škole postaviť telocvičňu, čím by suma za projekt klesla.

Poslanci napokon schválili spolufinancovanie vo výške 5-percent, teda približne 15-tisíc eur.

Omyl pri hlasovaní

"Takto sa to nerobí, do psej matere," zhrnul poslanec Michal Demeter situáciu, ktorá nastala po hlasovaní a prerokovaní aj ďalších bodov.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross