<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tisovec a Lučenec sa chcú uchádzať o financie na rekonštrukciu ich kultúrnych stánkov

3. novembra 2021 | | |  | 

LUČENEC/TISOVEC – Mesto Lučenec sa chce pustiť do prác na Divadle B. S. Timravy. Mestskí poslanci a poslankyne na októbrovom zasadnutí odsúhlasili predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na projekt s názvom Zvýšenie kvality poskytovaných služieb a zlepšenie úrovne hygienických štandardov budovy. V meste Tisovec sa chcú taktiež uchádzať o dotáciu na rekonštrukciu ich kultúrneho domu.

Tisovská samospráva o pár krokov za Lučencom zaostáva. Na uplynulom zasadnutí mestského zastupiteľstva mestskí poslanci schválili vyčlenenie financií na projektovú dokumentáciu. Ide o 6 600 eur. „Považujeme kultúrny dom za budovu, ktorú využíva najviac občanov mesta,“ povedal mestský poslanec Mário Keleti.

Článok pokračuje pod reklamou


Podľa jeho slov je do budovy potrebné investovať peniaze. „Aj keby sme neboli v projekte úspešní, pri akýchkoľvek ďalších rekonštrukciách kultúrneho domu ju budeme vedieť použiť. Ide o zmysluplnú investíciu,“ zhodnotil Keleti.

Lučenec chce získať 200-tisíc eur

Výzvu, do ktorej sa Lučenec zapojí, vyhlásilo ministerstvo kultúry. Mesto sa chce uchádzať o príspevok vo výške 200-tisíc eur, pričom na projekte by sa malo podieľať spolufinancovaním vo výške cez 12-tisíc eur.

Divadlo B. S. Timravy. Reprofoto: Google Maps

„Budova si vyžaduje, vzhľadom k svojmu veku i stavu, rekonštrukčné práce, ktoré zabezpečia jej technické fungovanie, ale aj zásahy, ktoré budovu a jej dispozície prispôsobia požiadavkám súčasného návštevníka počas realizovaných kultúrnych podujatí. V súčasnosti už prebehla rekonštrukcia elektroinštalácií a aktuálne prebieha rekonštrukcia strechy a zvodov z vlastných zdrojov mesta Lučenec. Avšak aj interiér budovy ako taký si zaslúži pozornosť a obnovu, čo môže mesto realizovať v prípade úspešnej žiadosti o nenávratný finančný príspevok,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Ak mestu schvália 200-tisícový príspevok, z peňazí by sa mala vymeniť podlahová krytina v hľadisku, sedadlá i starý obklad. Výsledkom by mala byť lepšia akustika i zmodernizovaný interiér. Sálu by chceli vybaviť germicídnymi žiaričmi.

Bezbariérové vstupy

Poslanci odsúhlasili aj podanie žiadosti o poskytnutie dotácie na debarierizáciu budovy divadla. Mesto sa tak bude uchádzať o vyše 9-tisíc eur, ktoré by sa použili na vybudovanie rámp pre imobilných ľudí pri vstupoch do bočných krídiel divadla.

„Budú odstránené existujúce schody a betónové spevnené plochy, aby sa následne mohli vybudovať nové vstupné rampy. Projekt odstráni fyzické bariéry pri vstupe do budovy pre imobilných a osoby so zdravotným znevýhodnením a umožní im v plnej miere sa zúčastňovať na všetkých podujatiach, zvýši celkovú návštevnosť podujatí, podporí ich kultúrne vyžitie a zvýši záujem cieľových skupín o účasť na aktivitách konaných v divadle,“ píše sa v dôvodovej správe.

Mesto bude projekt debarierizácie spolufinancovať sumou viac ako 2-tisíc eur.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross