<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nemajú osadu a úspešne bojujú s nezamestnanosťou. Radnovce môžu získať titul Roma Spirit 2021

26. októbra 2021 | | |  | 
Radnovce. Reprofoto: Google Maps

RADNOVCE – V aktuálnom ročníku zabojuje o ocenenie Roma Spirit aj obec z okresu Rimavská Sobota. Nomináciu a miesto vo finálovej trojke v kategórii obec a mesto si vyslúžili Radnovce.

Ako pre portál Rimava.sk povedal starosta Aladár Bari, nominácia je pre celú obec veľkou poctou. „Niekto si myslí, že si to zaslúžime, takže už len to je dôkaz, že niečo robíme dobre,“ podotkol.

Článok pokračuje pod reklamou.


Dedinu, kde žije väčšina Rómov a v ktorej nemajú osadu, nominovali za systematickú a komplexnú prácu s rómskou majoritou a za podporu bezproblémového spolunažívania ľudí v obci.

„Mám 45 rokov a nepamätám si, že by sme niekedy mali problémy so spolunažívaním. Obyvatelia Radnoviec majú takú mentalitu, preto som si istý, že sa u nás dobré vzťahy zachovajú aj naďalej,“ myslí si Bari.

Boj s nezamestnanosťou

Radnovce o titul Roma Spirit 2021 zabojujú aj za aktívne zapájanie sa do projektov, akými sú výstavba základnej školy či nájomných bytov, boj proti nezamestnanosti, revitalizácia alebo skrášlenie obce.

„Som starostom siedmy rok. Za tú dobu som zamestnal okolo 220 ľudí. Je to síce krátkodobé zamestnanie na 6-9 mesiacov, ale snažíme sa zapojiť do všetkých projektov, ktoré úrad práce ponúka. To nehovorím o aktivačnej činnosti, ale o zamestnaní za plnohodnotnú mzdu. Pre ľudí to slúži ako odrazový mostík. Keď som začal, v dedine bola obrovská nezamestnanosť. Ľudia sa však odvtedy pohli. Robia v okolitých fabrikách alebo chodia na sezónne práce. Zistili, že sa to oplatí a my sme si potvrdili, že má význam v tom pokračovať,“ dodal starosta Radnoviec.

V kategórii obec a mesto je vo finálovej trojke aj Fiľakovo. Mesto získalo nomináciu za efektívne prístupy v riešení výziev rómskych komunít, dlhodobú prácu s najväčšou integrovanou rómskou komunitou na Slovensku, aktívne zapájanie sa do aktivít zameraných na znižovanie nezamestnanosti v regióne aj za inovatívne riešenia bytovej politiky, bezpečnosti a spolunažívania všetkých obyvateľov.

Slávnostné odovzdanie ocenení sa uskutoční 9. decembra na RTVS 2.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross