<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako bude vyzerať Kurinec o pár rokov? Mesto má len jeden návrh, verejná architektonická súťaž vypísaná nebola

21. októbra 2021 | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Rekreačná oblasť Kurinec – Zelená voda a jej ďalšia podoba boli jednou z tém uplynulého zasadnutia mestského zastupiteľstva. V posledných dvoch sezónach zaznamenala rekordné tržby – na rad prišla otázka, čo s rekreačnou oblasťou ďalej.

Mesto má jednu štúdiu

Rozšírenie kempingu, jeho premiestnenie, vybudovanie ďalších toaliet či bazén s vlnobitím. Plánov zo strany mesta je hneď niekoľko. Ako však opäť odznelo na zasadnutí mestského zastupiteľstva, ešte stále chýba víťazná štúdia ďalšieho rozvoja Kurinca, ktorá by konkretizovala jeho ďalšie budovanie. S touto požiadavkou prišli mestskí poslanci ešte v marci 2019. Poslanci chceli, aby mesto vyhlásilo súťaž a na základe najlepšej štúdie ďalej rozvíjalo rekreačnú oblasť.

Článok pokračuje pod reklamou


„To je alfa a omega celého rozvoja Kurinca – architektonická štúdia, ktorá bude stáť aj s mestskou záhradou len 7 000 eur,“ uviedol ešte v auguste poslanec Jaroslav Matzenauer s tým, že rozvoj Kurinca nezastavili, len ho podmienili touto štúdiou.

Architektonická štúdia bola témou opäť. Ako povedal primátor Jozef Šimko, mesto v októbri 2019 oslovilo Katedru architektúry Slovenskej technickej univerzity. Ako ďalej prečítal primátor z odpovede vysokej školy, v tom čase už prebiehal zimný semester a vypracovanie architektonickej štúdie študentom zadať nevedeli. Ako ďalej povedal, v roku „2020 nastúpila korona“ a škola účasť v súťaži odmietla.

„Ja som však oslovil pána projektanta Karola Kovácsa,“ dodal primátor s tým, že tento projektant vypracoval štúdiu, do ktorej zapracoval aj bazén s vlnobitím či 50-metrový plavecký bazén. Ako ďalej povedal, musia napríklad premiestniť kemping.

Archívna fotka z roku 2018. Zdroj: R. Piatrik

„Dneska môžem povedať, že Kurinec nám do pokladne TSM zarobil 300-tisíc eur,“ povedal primátor s tým, že celkové tržby boli okolo 500-tisíc eur. Mestu by podľa jeho slov banka schválila na rozširovanie Kurinca úver. „Iba blbec teraz neberie úver a nezabezpečuje rozvoj mesta,“ dodal. Úver na bazén s vlnobitím by podľa jeho slov splatili za desať rokov. Stúpla by podľa neho aj návštevnosť rekreačnej oblasti.

Kemping, ktorý podľa Šimka už nepostačuje, by podľa štúdie presunuli k súčasnému vchodu. „Pán Demeter, vám toto nepostačuje?“ opýtal sa primátor, ktorý nadviazal na požiadavku vyhlásiť súťaž na architektonickú štúdiu.

Štúdia, ktorú predložil J. Šimko.

Architektonická súťaž mala byť verejná, hovorí Matzenauer

Poslanec Jaroslav Matzenauer zopakoval, že architektonická súťaž mala byť verejná. Mesto zaviazali, aby oslovilo aj študentov STU, nielen ich. „Nie je to splnené,“ dodal.

„Z jedného návrhu sa vyberať nedá, jeden návrh nie je súťaž. Je potrebné naplniť to uznesenie. Na malé investície do interiéru, ktoré sú potrebné, využijeme služby architekta, čo je skutočne dôležité,“ vyjadril sa poslanec Roman Vaľo s tým, že služby architekta požadujú aj v prípade historicky najväčších investícií práve do Kurinca, ktoré oni podporujú.

„Pri všetkej úcte, pán Šimko, vy a ani pán Kovács nie ste architekti ani urbanisti. Táto vaša štúdia nie je štúdia. Je to náčrt, možno pekný, možno nie. Milióny podľa tohto chceme investovať do Kurinca a my si vážne nezavoláme architekta?“ nadhodil otázku poslanec. Ako ďalej porovnal, architekta chce mesto na opravu domu smútku, no na rozvoj Kurinca nie.

„Pán Šimko, takto klamať ste sa naučili sami, alebo nejaký špeciálny kurz ste absolvovali?“ opýtal sa poslanec Demeter, ktorý reagoval na hodinový výstup primátora Šimka. „Áno, špeciálny kurz,“ odpovedal Šimko. Po tejto vsuvke pokračovali v téme investičných akcií a Kurinca.

„Vaše ekonomické zmýšľanie pri Kurinci je jedna nádhera. Bol dobrý rok a urobili sme nejakých 250-tisíc eur zisk. A teraz ideme minúť na úver, kde budeme splácať 250-tisíc eur každý rok a postavíme bazén s vlnobitím. My s tým súhlasíme, ale to čo ste tvrdili s tou ekonomikou, to nemá nič spoločné so zdravým rozumom. Keď teraz máme zisk 250-tisíc eur a postavíme nový bazén, budeme mať o 250-tisíc eur vyšší zisk, aby sme si ho vedeli dovoliť splácať?“ opýtal sa poslanec Demeter.

Ako ďalej pokračoval, z tohtoročného zisku chceli zobrať 90-tisíc eur na výdavky na projekt a ani to podľa jeho slov nie je možné. „Pretože to bolo použité na TSM na rekonštrukciu. Tak z čoho budú TSM robiť rekonštrukcie, keď my 250-tisíc použijeme na splácanie úveru?“ pýtal sa ďalej Michal Demeter.

Poslanec Jaroslav Matzenauer tiež reagoval na slová primátora, ktorý tvrdí, že poslanci z klubu Odvážme sa zrýchliť brzdia rozvoj Kurinca. Spomenul dofinancovanie toboganu, ale aj plány z roku 2017, keď ešte nesedeli na poslaneckých miestach. Primátor Šimko chcel z úveru stavať bazén s vlnobitím už vtedy. Viac si môžete prečítať v našom staršom článku.

Netreba zabudnúť na infraštruktúru, pripomenul poslanec Hazucha

K návrhu na ďalší rozvoj Kurinca sa vyjadril aj poslanec Ivan Hazucha. Poznamenal, že je dôležité vedieť, o koľko sa zvýši denná kapacita kúpaliska po jeho rozšírení, keďže aj od toho závisia tržby. „Keď teraz je denná kapacita 3 000 až 3 500 osôb, koľko by mohlo byť potom? Zvýši sa na 5 000?“ opýtal sa, no odpovede sa nedočkal.

„Teraz hovoríme len o projekte za 50-tisíc eur na výstavbu 50-metrového bazéna a bazéna s vlnobitím,“ povedal ďalej s tým, že suma na výstavbu bazénov im nie je známa. Tiež spomenul, že bude potrebné vybudovať aj ďalšie šatne či chodníky. „Koľko to všetko bude stáť?“ opýtal sa.

Pripomienky mal aj k výstavbe kempingu, ktorý by bol v prípade výstavby nových bazénov presunutý. „Toto sú ďalšie peniaze, ktoré priamo v súvislosti s výstavbou bazénov vyrastajú,“ dodal a pripomenul aj to, že ak zvýšia kapacitu kúpaliska, riešiť budú musieť aj ďalšie parkovacie miesta. „Už teraz je tam pretlak vozidiel a parkujú všade,“ doplnil.

„Nebolo by zlé, ak by sa na to pozreli aj iní ľudia,“ poznamenal s tým, že on podporí aj štúdiu, ktorú predložilo mesto. Treba si však podľa jeho slov uvedomiť, že aj Kurinec má svoje limity.

„A to ešte uvidíme, keď sa začnú sťažovať na rušný život v kempe tí ľudia, ktorí sa v chatkách rozhodli bývať. My sme tam pozemky predali na chatky. To znamená, že v tesnej blízkosti toho kempu sú chaty, v ktorých ľudia trvalo bývajú,“ povedal ďalej Hazucha, ktorému sa umiestnenie nového kempu nezdá byť ideálne.

„Zahlasujem za ňu, ale táto štúdia má z môjho laického pohľadu veľmi veľa trhlín,“ povedal na záver poslanec Hazucha.

Ako ďalej vyplýva zo zverejneného uznesenia, poslanci vyčlenili 50-tisíc eur na prípravnú a projektovú dokumentáciu na 50-metrový plavecký bazén a bazén s vlnobitím. "Financie však žiadame použiť až po dokončení
súťaže na architektonickú štúdiu podľa uznesenia č. 95/2019 - MsZ v súlade
s výhernou štúdiou,"
dodali.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross