<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Salaš Zbojská zvládol koronakrízu bez prepúšťania, ubytovanie dokáže poskytnúť už 80 ľuďom. Záujem je aj o svadby

ZBOJSKÁ – Ťažké obdobie prvých dvoch vĺn koronakrízy zvládol Salaš Zbojská v rovnomennom horskom sedle nad Tisovcom bez prepúšťania, hoci šlo o obdobie poznačené veľkými problémami. Pre Rimava.sk to uviedol vedúci prevádzky Igor Vlček.

Bolo to ťažké obdobie, hlavne prvé dva mesiace, kým prišla refundácia. Zavretí sme však boli až šesť mesiacov. Po otvorení v máji sme ale mali naozaj obrovský nápor, ani sme nečakali, že príde toľko ľudí,“ povedal Vlček, podľa ktorého sa napriek koronakríze podarilo na salaši zachovať zamestnanosť a nemuseli prepúšťať. „Mzdy sme uhrádzali, nikomu sme nezostali nič dlžní. Prvý mesiac nám však bolo skutočne ťažko, predsa len šlo o výplaty a odvody pre 36 ľudí,“ podotkol.

Článok pokračuje pod reklamou


Medzi novinkami, ktoré v posledných rokoch na Zbojskej pribudli, je zbojnícky parný kúpeľ, teda vonkajší a vnútorný wellnes, či rozšírené možnosti ubytovania, vrátane rekonštrukcie stavby pri ceste smerom k chate Zbojská, alebo nových zrubových domčekov. „Začínali sme s jednou kolibkou pre päť ľudí, v súčasnosti však dokážeme ubytovať už 80 návštevníkov,“ konkretizoval vedúci.

Nedávne rozšírenie reštauračných priestorov salaša prakticky odstránilo i problémy s nepostačujúcou kapacitou, ktoré sa prejavovali hlavne počas víkendových dní. „Občas sa nám to stane aj teraz, hlavne keď príde zubačka, ale už je to výnimočné,“ podotkol Vlček. K salašu, pochopiteľne, patria aj ovce, tých býva na Zbojskej okolo 400 a výrobky z ich mlieka sú vyrábané priamo tam. V pláne je aj športový rybolov v malom rybníku pri salaši, ktorý bol vytvorený tiež pred niekoľkými rokmi.

Zaujímavosťou je premenovanie niekdajšieho Zbojníckeho dvora na Zbojnícky halaš. „Je to slovo prebraté z maďarčiny a označuje útočisko pre pocestných a furmanov, ktorí v ňom mali počas noci chránený aj svoj tovar,“ ozrejmil Vlček s tým, že dokonca časti dreva tejto rozmernej budovy na Zbojskej sú z pôvodného halaša, ktorý kedysi stál v Pohronskej Polhore.

V neposlednom rade je Zbojská tiež vyhľadávané miesto na sobášenie, hoci obrad v tejto lokalite mimo tradičnej sobášnej siene stojí až 500 eur. Záujemcov však vysoká suma neodrádza, o čom svedčí napríklad informácia z tisovského mestského zastupiteľstva ešte z januára 2019. Primátorka Irena Milecová tam uviedla, že až 12 zo 14 vtedy nahlásených uzavretí manželstva bolo práve na Zbojskej.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross