<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Čo s mestskou bytovkou na ulici Českej? Problémom sú neplatiči, neprispôsobiví nájomcovia a aj tí, ktorí si pri sťahovaní vezmú i šporák

14. októbra 2021 |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Mestská bytovka na ulici Českej je pomerne často diskutovanou témou. Hovorí sa o nej najmä v súvislosti s neprispôsobivými občanmi, ktorí znepríjemňujú život nielen svojim susedom v danej bytovke, ale aj ľuďom z okolitých panelákov.

Spôsob prideľovania mestských nájomných bytov, rekonštrukcia bytov, vysťahovanie neplatičov či poplatky do Štátneho fondu rozvoja bývania – na uplynulom zasadnutí mestského zastupiteľstva odznelo niekoľko zaujímavých plánov či návrhov, ktoré by mali z bytovky na ulici Českej spraviť lepšie miesto na bývanie.

Článok pokračuje pod reklamou


Dozvedeli sme sa napríklad to, že niektorí bývalí nájomníci si so sebou pri sťahovaní okrem svojich vecí zrejme vzali aj dvere, umývadlo, digestor, šporák či dokonca celú kuchynskú linku. V niektorých bytoch práve tieto veci totiž chýbajú.

Aktuálne je podľa slov riaditeľa mestskej bytovej správy Zoltána Koósa na ulici Českej voľných šesť mestských bytov. Bytová komisia podľa slov primátora Jozefa Šimka sprísnila podmienky prideľovania bytov. „Mňa deň čo deň navštevujú desiatky, dvadsiati Rómovia, že, bohužiaľ, bytová komisia ich odmieta,“ povedal na margo prideľovania bytov primátor Šimko.

Tiež pripomenul, že mesto musí za byty platiť poplatky do Štátneho fondu rozvoja bývania, za pomoci ktorého mesto bytovku postavilo. „Dosť vysoké finančné prostriedky platíme za byty, ktoré nie sú obsadené,“ dodal Šimko. Ide o sumy od 50 do približne 80 eur, podľa veľkosti bytu.

Tiež sa mu nepozdáva návrh bytovej komisie, ktorá by chcela postupne rekonštruovať zničené byty – začali by v prvom vchode. Následne by zrekonštruované byty prenajímali za prísnejších podmienok, aby sa vyhli ich ďalšiemu zničeniu alebo neplatičom.

„Ja nie som proti rekonštrukcii,“ vyslovil sa primátor. Pripomenul však, že financie na rekonštruckiu bytov nevyčlenili. Ako ďalej dodal, v prvom vchode je dokopy jedenásť bytov, z toho tri sú voľné – osem bytov by museli presťahovať. Bytová komisia podľa jeho slov navrhla, aby ľudí spĺňajúcich podmienky presťahovali do ďalších vchodov. Tam sú ale voľné len tri byty.

„Tých ľudí nebudem vyhadzovať len za to, že si bytová komisia myslí takéto bludy,“ povedal primátor s tým, že s vysťahovaním neplatičov problém nemá. Ide však o zložitý proces a mesto prichádza o ďalšie financie.

„Podali sme na súd dvoch nájomníkov, ktorí neplatili nájomné. Súd rozhodol – ideme ich vysťahovať. Podľa zákona je pán riaditeľ povinný objednať si exekútora. Ten exekútor za jeden byt, za vysťahovanie, vypýtal 8-tisíc eur, za druhý byt 8-tisíc eur,“ povedal primátor. Zdôraznil pri tom, že aj rozhodovanie súdov môže trvať pár rokov. „Neoplatí sa nám to,“ dodal Jozef Šimko.

„Za to, že v jednom byte nemáme jeden pokakaný šporák, ktorý je už dvadsať rokov funkčný, tak za to my tým ľuďom nemôžeme prideliť (byt, pozn. red.),“ vyjadril sa ďalej s tým, že nie všetci nájomníci sú zlodeji alebo neprispôsobiví. Nepáčil sa mu ani nápad presťahovať obyvateľov prvého vchodu do ďalších dvoch vchodov.

VZN ostalo nepodpísané

„Tu bolo schválené VZN, ktoré už stačilo z vašej strany len podpísať a ono práve riešilo tieto veci, aby sme sa ako správni hospodári správali k nášmu majetku. Nikto nevyhadzuje zodpovedných a slušných ľudí, ktorí sa správajú zodpovedne a dobre k nášmu majetku,“ vyjadril sa stručne poslanec Roman Vaľo. „Mali sme tu mať VZN, nemáme ho kvôli vašej chybe,“ dodal.

K téme prideľovania bytov sa vyjadril aj poslanec Jaroslav Matzenauer. Mestská rada podľa jeho slov v polovici septembra prijala uznesenie, podľa ktorého malo byť prideľovanie bytov jedným z bodov rokovania mestského zastupiteľstva koncom septembra. „Tu už sa nielen neplnia uznesenia poslancov mestského zastupiteľstva, ale ani mestskej rady,“ povedal poslanec Matzenaur, podľa ktorého je záhadou to, prečo tento bod v programe rokovania chýbal.

Článok pokračuje pod reklamou


„Dlhodobo bytovka na Českej je tŕňom v oku priľahlej bytovky,“ vyjadril sa Matzanuer, ktorý pripomenul, že na uznesení, ktoré primátor kritizoval, sa zhodla celá bytová komisia. Tiež poznamenal, že bytovka na Českej patrí k posledným postaveným v meste. „My ako prenajímatelia rozhodujeme o tom, kto tam bude bývať. Ja, keď si do mojej nehnuteľnosti dám dnes nejakého podnájomníka a budú mi susedia avizovať, že robí bordel, nedajbože mi čmajzne šporák, tak ho vyhodím,“ vyjadril sa ďalej poslanec.

„Šušká sa, že dobrý Lakatoš dostane byt, ale on tam nebýva. Ale bývajú tam piati Horváthovci a šiesti Trifontiovci. A platia niekomu za to, že tam môžu bývať,“ opísal údajné praktiky Matzenauer s tým, že ich snahou je dosiahnuť to, aby bola bytovka pre rodiny s malými deťmi, ktoré majú podané žiadosti, a budú si vážiť majetok mesta. Ďalej primátora vyzval, aby do programu mestského zastupiteľstva mesto predložilo bod o VZN o prideľovaní bytov a po schválení poslancami ho primátor aj podpísal.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross