<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

RATKOVSKÁ LEHOTA: Interiér aj exteriér kostola bude do konca roka kompletne obnovený

RATKOVSKÁ LEHOTA – Nepatrí síce medzi skvosty Gotickej cesty, ale napriek tomu je výrazným prvkom v krajine. Rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša v Ratkovskej Lehote aktuálne prechádza veľkou rekonštrukciou, v rámci ktorej je obnovovaný jeho interiér aj exteriér.

Ide o obnovu fasády kostola, vnútornej maľovky a náteru strechy. Všetky práce by mali byť ukončené do konca aktuálneho roka,“ konkretizoval pre Rimava.sk farský administrátor Jozafát Jozef Brigan, ktorý v Ratkovskej Lehote pôsobí od roku 2016.

Čo sa týka samotnej farnosti, podľa jeho slov na bohoslužby v nedeľu chodieva okolo 30 ľudí, počas sviatkov a slávností aj viac. Keďže dedina oficiálne nemá ani 50 obyvateľov, ide o pekné číslo.

Chodia však aj ľudia z okolia, keďže naša farnosť má 15 filiálnych dedín. Prichádzajú nielen autami, ale niektorí aj na bicykloch či peši,“ ozrejmil Brigan. Súčasťou farnosti je aj pastoračné centrum vo Veľkom Blhu, kde vykonávajú rómsku misiu, a v prípade bohoslužieb v Ratkovskej Lehote tam vozia deti vlastným autobusom.

Článok pokračuje pod reklamou


Kostol v Ratkovskej Lehote je podľa informácií na stránke obce ratkovskalehota.sk jednoloďová neorománska stavba, postavená v roku 1909 na starších základoch. Jeho interiér je vyzdobený nástennými maľbami, medzi ktorými dominuje motív Poslednej večere.

Ratkovská Lehota mala ku koncu roka 2020 podľa Wikipédie iba 46 obyvateľov, pre pokojné prostredie mimo hlavných ciest a malebnú prírodu je však vyhľadávaná chalupármi, medzi ktorými nájdeme aj Rimavskosoboťanov.

Foto: Rimava.sk

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross