<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Projekt Palóci bez hraníc spojil obyvateľov Bátky a maďarskej obce Hollókő

31. augusta 2021 |  | 

BÁTKA – Oživenie a predstavenie palóckej kultúry, zvykov a tradícií, ako aj rozvoj športových aktivít medzi dvoma obcami bolo hlavným cieľom projektu cezhraničnej spolupráce Palóci bez hraníc. Realizovaný bol pod vedením starostu Bátky Petra Hencza a starostu maďarskej obce Hollókő Csabu Szabóa v rámci programu Interreg V -A cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom.

Z necelých 46-tisíc eur zrealizovaný projekt zahŕňal dve kultúrne a dve športové podujatia v oboch obciach, podporu a vzájomnú spoluprácu medzi školami a športovými klubmi a možnosti v oblasti rozvoja zahraničného cestovného ruchu,“ konkretizoval Hencz.

Článok pokračuje pod reklamouZáverečné podujatie sa uskutočnilo 21. augusta 2021 v obci Bátka, kde sa historik István B. Kovács v rámci svojej prednášky venoval a oboznámil prítomných s Palócmi a ich pôvodom. Vo svojej prezentácii podotkol, že pôvodom Palócov sa už aj v minulosti zaoberali viacerí etnografi a historici, no napriek tomu zostáva ešte dodnes veľa nevyjasnených faktov. Palócmi obývané územia zahrňujú Hont, Novohrad, Heves, Borsod a Gemer. Medzi najväčšie palócke mestá patria: Šahy, Rimavská Sobota, Tornaľa, Fiľakovo, Balassagyarmat, Eger, Miskolc, Gyóngyós, Salgótarján, Szécsény.

Csaba Szabó, starosta obce Hollókő, vyzdvihol vo svojom prejave dôležitosť stretnutia spomenutých dvoch usadlostí. Človek sa pri takýchto stretnutiach zamyslí aj nad svojimi priateľmi, s ktorými sa rád stretáva a spolupracuje. To isté sa vzťahuje aj na spriatelené obce, a preto má nesmierny význam, že sa tieto obce našli, povedal.

Peter Hencz, starosta obce Bátka, poukázal na ťažké obdobie poznačené pandémiou, ktorá priniesla medzi nás negatívne zmeny aj v medziľudských vzťahoch a vytvorila obmedzené možnosti na upevňovanie priateľských vzťahov a osobných stretnutí. Preto je nesmierne dôležité, že môžeme opätovne spoločne prežiť príjemné chvíle v kruhu priateľov a známych žijúcich tu i za hranicami.

Návštevníkov čakalo počas celého dňa množstvo zaujímavostí a prekvapení v areáli Základnej školy v Bátke. Pre najmenších návštevníkov boli pripravené rozličné detské programy, ako skákací hrad, tvorivé dielne, lukostreľba, prehliadka zbraní, detské predstavenie v podaní fiľakovského divadelného súboru Mesefigurák.

Počas popoludnia sa kultúrnemu obecenstvu predstavili aj rozličné folklórne skupiny, ako Parasztudvar z Rakytníka, tanečný súbor z Hollókő a Lieščina z Rimavskej Soboty. Obidve vyššie spomínané obce už v roku 2016 spolupracovali ako partneri v rámci medzinárodného projektu Welcome, do ktorého sa zapojilo 12 štátov.

Obec Hollókő sa dostala ako prvá na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Výnimočnosť obce spočíva v tom, že nepôsobí ako skanzen. Ako „živá" obec, v ktorej vo viac ako 95 domčekoch žije približne 350 obyvateľov, poskytuje záujemcom zachovalý obraz dediny zo 17. - 18.storočia a rozličné turistické atrakcie. Najväčšou udalosťou obce je „Veľkonočný festival".

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross