<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Nová nemocnica by mohla vrátiť zrušené oddelenia. Ľudia nežijú len v okolí veľkých štátnych nemocníc, povedal P. Juhász

RIMAVSKÁ SOBOTA – Predvčerom na zasadnutí poslancov Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) padlo veľmi dôležité rozhodnutie, ktoré dokáže výrazne a pozitívne ovplyvniť zdravotnú starostlivosť v rimavskosobotskom okrese.

Včera (1. 12.) sa uskutočnila tlačová konferencia strany Aliancia – Szövetség. Zoltán Cziprusz, Péter Csúsz a primár chirurgického oddelenia v rimavskosobotskej nemocnici Peter Juhász informovali verejnosť o bodoch súvisiacich s vybudovaním novej nemocnice.

Článok pokračuje pod reklamou


„Do plánu obnovy, ktorý bude potrebné dokončiť do roku 2026, sme hľadali vhodné miesta na výstavbu a rekonštrukciu nemocnice. Samozrejme, že ten termín s novým projektom sa do 4 rokov nedá stihnúť. Takže potom prišla tá myšlienka, že sme hľadali miesto, kde by sa dalo postaviť nemocnicu, ako je postavená v Michalovciach, ku ktorej už je projektová dokumentácia. Mali sme aj kúsok šťastia, že v R. Sobote máme priestory v B pavilóne a najideálnejšie riešenie sa našlo v jeho zbúraní a postavení nových priestorov,“ vysvetlil Zoltán Cziprusz.

„Počet lôžok je daný a pracovné miesta by mali byť minimálne v tom počte, ako je dnešný stav v nemocnici a ako som povedal, pokiaľ dôjde k tomu, že to bude lukratívna nemocnica, tak dokážeme vrátiť niektoré odbory, ktoré zanikli, rôznymi nie múdrymi krokmi predchádzajúceho vedenia. Tým pádom by sa počet zamestnancov mohol aj navýšiť,“ vyjadril sa Peter Juhász.

„To znamená, že odišlo infekčné oddelenie, pľúcne oddelenie, kožné, očné a krčné. Ak by sa z týchto segmentov podarilo vrátiť, respektíve rozvinúť to, čo teraz funguje, tak by to mohlo byť viac, ako je teraz,“ doplnil primár.

Primár, ktorý je zároveň krajským aj mestským poslancom, uviedol aj predbežný plán s novou budovou a tiež so staršími, súčasnými priestormi. „Plán je taký, že všetko, čo je z akútnej medicíny, by sa presťahovalo do nového pavilónu. A do starších pavilónov, ktoré sú technicky v dobrom stave, ktorých je súčasťou dnešný gynekologicko-pediatrický pavilón a interný pavilón, by sme premiestnili skôr doliečovacie oddelenie. Ale všetko bude otázka toho, aké budú kvóty, ktoré prídu s tým súhlasom na čerpanie eurofondov,“ uviedol Juhász.

Tiež sa vyjadril, že nemocnica, ktorá je v Michalovciach je prakticky iba hrubý náčrt toho, na čo by potrebovali implementovať nemocnicu v R. Sobote. „Ale keď budeme v tom štádiu, od rána do večera budem na tom robiť, aby sme to vymysleli čo najlepšie,“ dodal.

Článok pokračuje pod reklamou


Ku konečnému súhlasu vybudovania nemocnice z pomyselného trojuholníka chýba už iba stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR. „Momentálne na vybudovanie nemocnice dal súhlas BBSK, ktorý je majiteľom budovy, s čím súvisí aj zbúranie pavilónu B. Na ťahu je ministerstvo, ktoré je koordinátorom „vytekajúcich“ európskych peňazí a malo by sa splniť to, čo bolo povedané aj asociáciou nemocníc. Ľudia nežijú len v okolí veľkých štátnych nemocníc, ale existuje aj takzvaná periféria, existujú okresné alebo regionálne nemocnice, kde tak isto žijú ľudia a chcú mať slušné podmienky na život, ku ktorým bez pochyby patrí aj zdravotná starostlivosť, preto asi nastali také debaty aj v Bratislave, že tie peniaze, ktoré dostane Slovensko, nie je možné dať iba do štátnych nemocníc, ale aj tým periférnym,“ vysvetlil Juhász.

Vyslovil sa, že každý z nás platí rovnaké odvody, tak by mal mať každý aj aspoň približne rovnaké podmienky na využívanie služieb zdravotníctva tohto štátu.

Prečítajte si tiež: Svet zdravia chce v Rimavskej Sobote postaviť novú nemocnicu, spečatili by tým osud B pavilónu

Prečítajte si tiež: Investícia za 70 miliónov. V nemocnici novej generácie by vzniklo takmer 300 lôžok a niekoľko oddelení

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross