<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Investícia za 70 miliónov. V nemocnici novej generácie by vzniklo takmer 300 lôžok a niekoľko oddelení

Zdroj: BBSK

RIMAVSKÁ SOBOTA – V Rimavskej Sobote by mohla vzniknúť nová, moderná nemocnica. S plánom postaviť ju prišla spoločnosť Svet zdravia, ktorá tunajšiu nemocnicu spravuje. Chce sa uchádzať o financie z Plánu obnovy – v prípade úspechu by zbúrala existujúci nevyužívaný pavilón B. Na jeho mieste by do roku 2026 postavili novú nemocnicu.

V novej nemocnici by podľa plánu mohlo vzniknúť 279 lôžok. Koncept by prevzali z nemocnice novej generácie v Michalovciach. Išlo by o akútnu nemocnicu regionálneho typu s rovnakým rozsahom zdravotnej starostlivosti. Ich plánom dnes dali zelenú aj poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). „Takto radikálne prispejeme k tomu, aby sa zdravotná starostlivosť v našom kraji zvýšila,“ povedal na brífingu dnes Ján Lunter, predseda BBSK.

Článok pokračuje pod reklamou


V nemocnici by vybudovali nový urgentný príjem a OAMIS (Oddelenie anesteziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti), nové operačné sály, pôrodnicu novej generácie – gynekologický a pediatrický program.

Vizualizácia novej nemocnice v Rimavskej Sobote. Zdroj: Svet zdravia

Intenzívnu medicínu by tvoril chirurgický program, traumatologický program, muskuloskeletálny program, neurologický program a program vnútorného lekárstva. Súčasťou by tiež bola predoperačná a pooperačná starostlivosť.

Prečítajte si tiež: Svet zdravia chce v Rimavskej Sobote postaviť novú nemocnicu, spečatili by tým osud B pavilónu

Ako ďalej informovala spoločnosť Svet zdravia, celková investícia by predstavovala približne 70 mil. eur. „Súčasná vysoká komplexnosť nemocnice v Rim. Sobote a jej regionalita je veľmi vhodná pre takúto investíciu,“ uviedla spoločnosť.

Ako povedal riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia pre externé vzťahy Igor Pramuk, už majú skúsenosť s budovaním nových nemocníc. „Sme pripravení, sme vo fáze, keď už máme postavenú nemocnicu v Michalovciach. Existuje projektová dokumentácia a všetky potrebné veci k tomu,“ povedal Pramuk, ktorý dúfa, že BBSK im pomôže výzvu vyhrať. Vďaka tomu, že už majú potrebné podklady k stavbe nemocnice, by ju mali stihnúť postaviť do roku 2026, kedy musia vyčerpať financie z Plánu obnovy.

Článok pokračuje pod reklamou


„Ja som veľmi rád, že sme jednohlasne schválili zámer, ktorý hovorí o tom, že 30 rokov rozostavané pavilóny v Rimavskej Sobote a v Žiari nad Hronom dostanú konečne nejakú definitívnu podobu, a to na úrovni 21. storočia,“ povedal Peter Juhász, primár chirurgického oddelenia nemocnice v Rim. Sobote, ktorý je zároveň aj krajským a mestským poslancom. Ako ďalej dodal, nová nemocnica by zlepšila úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti v regióne.

A čo bude ďalším krokom? Krajskí poslanci schválili súhlas so zámerom. „Svet zdravia požiada ministerstvo zdravotníctva o pridelenie týchto finančných prostriedkov. Ak ministerstvo zdravotníctva udelí súhlas, tak následne sa táto investícia bude môcť realizovať,“ vysvetlil podpredseda BBSK Ondrej Lunter, podľa ktorého ide o veľmi realistický zámer.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross