<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na novú výrobnú halu si mesto zoberie úver. Prácu by si v nej mohlo nájsť 50 ľudí

20. septembra 2021 | | |  | 
Vizualizácia haly. Zdroj: KApAR s.r.o.

FIĽAKOVO – Projekt novej výrobnej haly v časti bývalého areálu Kovosmalt vo Fiľakove je o kúsok bližšie k zrealizovaniu. Tamojší poslanci na septembrovom zasadnutí schválili zámer prijatia preklenovacieho i dlhodobého investičného úveru, ktoré majú slúžiť na výstavbu. Informovala o tom hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová.

„Od vypuknutia pandémie sme zaznamenali extrémny nárast cien stavebného materiálu. Mnohé z nich stúpli až o dvojnásobok. Žiaľ, situáciu na trhu ovplyvniť nevieme. Môžeme sa len prispôsobiť a hľadať riešenia alebo to po štyroch rokoch práce vzdať,“ povedal primátor Attila Agócs.

Článok pokračuje pod reklamou



Práca pre približne 50 ľudí

Náklady na vybudovanie haly v roku 2017 odhadovali na 2,2 milióna eur. V súčasnosti sa čísla vyšplhali na 4,1 milióna eur. Z tejto sumy 2,1 milióna eur uhradí cezhraničný projekt Interreg a štátny rozpočet. Keďže mesto nemôže dotáciu čerpať vopred, sumu uhradia pomocou preklenovacieho úveru, ktorý potom vyplatia zo schválenej dotácie.

Chýbajúce dva milióny by mal pokryť dlhodobý investičný úver, ktorý si samospráva plánuje zobrať na 30 rokov. Úverové zaťaženie mesta podľa predpokladov stúpne zo súčasných približne 20,12 na 40 percent. Horný limit pre samosprávy je 60 percent.

Ročné splátky by malo hradiť nájomné od investora, ktorý bude v novej hale prevádzkovať závod. Minimálne ročné nájomné by malo dosiahnuť 70-tisíc eur. Mesto vyhlásilo verejnú súťaž, v ktorej sa môžu záujemcovia uchádzať o výrobnú halu do konca marca budúceho roka.

„Tak, ako si bežný občan väčšinou nevie zabezpečiť vlastné bývanie bez hypotéky, tak je to v prípade samospráv s investičnými úvermi. Rozvoj je bez nich nereálny. Nový závod by mal zabezpečiť prácu približne 50 zamestnancom, teda stabilný príjem pre 50 rodín. Z dlhodobého hľadiska považujeme tento krok za strategicky veľmi dôležitý. Po vybudovaní infraštruktúry predpokladáme postupné oživenie aj ostatných schátraných častí priemyselnej zóny,“ vyjadril sa primátor.

Úver chcú znížiť dotáciami

Radnica v prípade oboch úverov osloví aspoň po päť bánk. Zohľadňovať bude najvýhodnejšie podmienky.

„Predovšetkým v prípade investičného úveru si budeme dávať pozor na podmienky predčasného splatenia, prípadne mimoriadnych splátok, nakoľko rátame s tým, že sumu dva milióny eur sa nám ešte podarí skresať,“ poznamenal primátor s tým, že približne polovicu zo 140-tisíc eur má mestu preplatiť Stredoslovenská distribučná a.s. za vybudovanie novej trafostanice.

Článok pokračuje pod reklamou



O ďalších 650-tisíc eur na výstavbu parkoviska a prístupovej komunikácie sa budeme uchádzať v rámci iniciatívy Catching up regions, v kontakte sme aj s ministerstvom hospodárstva. Budeme sa obzerať po všetkých možnostiach, ako prijatý úver znížiť dotáciami. Vďaka zdravému hospodáreniu mesta tiež rátame s výraznejším spolufinancovaním zo strany samosprávy, ako bol pôvodný plán pred štyrmi rokmi,“ uzavrel primátor s tým, že úver tak z dvoch miliónov môže klesnúť výrazne nižšie.

Vizualizácia haly. Zdroj: KApAR s.r.o.

Nová hala so skladovými priestormi s rozlohou 2 000 metrov štvorcových bude určená pre ľahký priemysel. K nej budú patriť aj veľká administratívna budova s rozlohou 600 metrov štvorcových, parkovisko, nové prístupové a obslužné komunikácie, nové inžinierske siete, verejné osvetlenie, oplotenie i sadové úpravy.

V súčasnosti sa pracuje na projektovej dokumentácii a onedlho by sa mala podpísať dotačná zmluva. Výroba by sa podľa predpokladov mohla v novej hale spustiť v októbri 2023.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross