<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prečo ceny nehnuteľnosti rastú? Opýtali sme sa na to profesionálov z HALO Reality

Pohľad na sídlisko Západ v Rimavskej Sobote.

Určite ste si všimli, že ceny nehnuteľností stále rastú. Dokedy bude táto situácia trvať? Predpokladá sa, že ceny budú naďalej rásť. Prečo? Odborníci z HALO Reality nám priblížili viacero faktorov, ktoré realitný trh ovplyvňujú.

Faktory, ktoré ovplyvňujú rast cien nehnuteľností

Dopyt vs. ponuka
Takmer každý z nás sa v živote rozhodne si zaobstarať vlastné bývanie. Momentálne dopyt extrémne prevyšuje ponuku, a to je hlavný dôvod rastu cien. Predstavíme si to na jednoduchom príklade. Tento mesiac sa päťdesiat mladých rodín v Rimavskej Sobote rozhodne kúpiť trojizbový byt. Momentálne je na trhu na predaj takých desať. To znamená, že nám chýba ďalších štyridsať bytov. Tým pádom nám ostalo štyridsať mladých rodín, ktoré si nekúpili byt a táto situácia sa opakuje mesiac po mesiaci.

Počet záujemcov sa nabaľuje ako snehová guľa, ktorá sa gúľa dole kopcom. Bohužiaľ, výstavbu nových bytových domov brzdí hlavne dlhá a náročná administratíva. Developeri síce stále pracujú na nových projektoch, ale nestíhajú stavať toľko bytov. No a bohužiaľ sa orientujú hlavne na západné Slovensko. Kým sa dopyt nevyrovná ponuke, tak predpokladáme, že ceny budú rásť.

Hypotéky sú na historickom minime
Dopyt záujemcov ovplyvňujú aj historický nízke úrokové sadzby v bankách. Od minulého roka sa priemerné úrokové sadzby dostali pod jedno percento a tento trend ďalej pokračuje. Každá jedna banka tvrdo bojuje o svojich klientov za každú cenu a dokáže im ponúkať stále lepšie podmienky. Za týchto podmienok si ľudia radšej na nehnuteľnosť požičajú, ako by mali na to použiť svoje úspory.

Vplyv pandémie COVID-19
Nepriaznivý vývoj rastu cien nehnuteľností nezastavila ani pandémia. Práve naopak. Pandémia ovplyvnila aj to, že mnoho ľudí musí pracovať z domu, takzvaného – home office. Preto sa veľa ľudí chce osamostatniť a zariadiť si svoj priestor na bývanie a prácu. Je veľa zamestnancov firiem, ktorí na začiatku museli pracovať z domáceho prostredia, avšak do starého režimu sa zatiaľ nevrátili.

Pandémia však priniesla aj vyššiu nezamestnanosť a tým vytvorila druhú skupinu ľudí, ktorí sa ocitli v zlej finančnej situácii. Preto je možné predpokladať, že vlastné bývanie sa pre mnohých stane nedostupným. Je ale takmer nemožné odhadnúť, ktorá zo skupiny obyvateľov preváži. Či tá, ktorá na to má, alebo naopak tí, ktorí si ho nebudú môcť dovoliť.

Všetko však záleží na tom, ako sa pandemická situácia bude vyvíjať a do akého stavu sa dostane slovenská ekonomika. Mnohé domácnosti sa v súčasnosti zamerali na vytváranie si úspor, a preto je celkom možné, že po skončení pandemického obdobia sa rozhodnú investovať svoje úspory do bývania. Pandémia z veľkej časti ovplyvnila aj rast cien rekreačných nehnuteľností a rodinných domov. Pokiaľ ľudia nemôžu nikde vycestovať, tak to majú v bytoch veľmi ťažké. 

Ceny stavebných materiálov
Názor typu – za takú cenu bytu si postavím rodinný dom, už žiaľ dávno nie je realitou. Ceny stavebných materiálov šli rovnako extrémne hore. Napríklad cena železa od mája 2020 do mája 2021 stúpla až o 150 percent. Tiež ceny reziva stúpli, a to z dôvodu, že mnohé píly nemajú skladové zásoby. Dôvodom je, že ťažba dreva sa znížila o 30 percent. To bolo nariadené štátnymi lesmi. Na druhej strane sa očakáva, že v roku 2022 sa niektoré materiály budú zlacňovať, a to až o 20-30 percent. To by mohlo zmeniť z časti túto situáciu. Ďalším problémom je tiež nedostatok stavebných pozemkov, cenu pozemku si musíme tiež započítať. Tu je malý prehľad, ako ceny materiálov do teraz stúpli.

Murovací materiál

 • Tvárnice                          5-20 %

Zateplenie 

 • EPS                                    75 %
 • Minerálna vlna              ↑ 5 %

Vykurovanie

 • Kotol na plyn                    10 %
 • Kotol na drevo                 ↑ 5 %

Obklady

 • Keramické                        5 %

Zastrešenie

 • Hliníková krytina                           ↑30 %
 • Betónová krytina                           ↑ 5 %
 • Keramická krytina                         ↑ 10 %
 • Vláknocementová krytina            ↑ 5 %

Výplne otvorov

 • Okná                                 10-15 %
 • Dvere                                5 %

Potrubné systémy         

 • z PP                 20 %
 • z PE                 ↑ 30 %
 • z PVC               ↑ 40 %
 • kameninové                ↑ 20 %
 • medené                        ↑ 20 %
 • mosadzné                 ↑ 5 %

Základná surovina na výrobu

 • Rezivo                 30 %
 • Oceľ                 ↑ 150 %
 • Meď                 ↑ 90 %
 • Ropa                 ↑ 90 %

Ceny nehnuteľností rástli rýchlejšie než platy

Svoje slovo na trhu nehnuteľností určite budú mať naďalej aj banky. Tie vzhľadom na neustále rýchlo sa zvyšujúce ceny nehnuteľností môžu sprísniť kritériá na poskytovanie hypoték, aby zamedzili rizikovým úverom. Tým pádom môže mierne klesnúť dopyt po nehnuteľnostiach z dôvodu insolventnosti obyvateľstva.

Netreba tiež zabúdať na nepríjemnú skutočnosť a síce, že ceny nehnuteľností rástli výrazne rýchlejším tempom ako platy. Je jasné, že takto to nemôže ísť donekonečna. Preto pokiaľ sa ľuďom adekvátne nezvýšia mzdy, ceny nehnuteľností nastavené developermi už ďalej nemusí realitný trh akceptovať. Dopyt je rovnako stále vysoký a je ťažko predpokladať, či sa táto situácia zmení.

Ďakujeme za poskytnutie informácií a vysvetlenie momentálnej situácii maklérom z HALO Reality z pobočky Rimavská Sobota. Ak by ste čokoľvek potrebovali zo sveta realít, tak ich neváhajte kontaktovať. Urobia pre vašu spokojnosť maximum.

HALO Reality sú jednotkou na realitnom trhu na Slovensku a taktiež aj v našom okrese.

Rimavskosobotský tím maklérov z HALO Reality tvoria Michal KamenskýJán UlickýJán Svinčiak a Lukáš Kamenský.

"Od začiatku som vedel, že je to to pravé, pretože pri svojej práci stretávam veľa dobrých ľudí, z ktorých sa stali moji priatelia. Rovnako aj môj tím maklérov tvoria kolegovia, ktorí sú zároveň aj moji dobrí kamaráti. Jednoducho to funguje," hovorí Michal Kamenský.

Prečo predať alebo kúpiť nehnuteľnosť cez HALO reality? Vyhnete sa omylom

Tím HALO reality: Aká je práca makléra a prečo sa pre ňu rozhodli? Zhodujú sa na tom, že chcú ľuďom dopriať krajšiu budúcnosť

PR článok

Pri PR a sponzorovaných článkoch redakcia štandardne uzatvára komentáre.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross