<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Píšete nám: Kedy budú v Rim. Sobote testovať nezaočkovaných na protilátky?

Zdroj: Mesto Lučenec

RIMAVSKÁ SOBOTA – Pred niekoľkými týždňami Ministerstvo zdravotníctva SR avizovalo štúdiu na zisťovanie prítomnosti a hladiny protilátok vytvorených voči vírusu SARS-CoV-2. Testovať chceli a už aj začali neočkovaných obyvateľov. Jedným z miest, kde by mali hladinu protilátok merať, by mala byť aj Rimavská Sobota.

Susedný Lučenec má testovanie hladiny protilátok za sebou, rovnako ako aj mesto Fiľakovo. Zisťovali sme, kedy by mal testovací tím zavítať aj do Rimavskej Soboty a kde konkrétne budú vzorky odoberať. Najskôr sme sa opýtali Ministerstva zdravotníctva SR.

Článok pokračuje pod reklamou


„Pre zistenie bližších informácií v otázkach, ktoré uvádzate, sa obráťte na príslušnú samosprávu,“ odpovedal nám komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

Pri ďalších otázkach ohľadom spôsobu testovania už boli zhovorčivejší. „Podľa séroepidemiologickej štúdie by testovanie malo prebiehať formou odberu krvi z prsta, ktorý sa realizuje sterilnou lancetkou, ktorou sa po dezinfekcii odberového miesta alkoholom napusteným tampónom napichne prst, a kvapky krvi sa nechajú dopadnúť na papierovú kartičku určenú na zber krvi. Na každý odber sa používa nová, jednorazová lanceta, miesto vpichu sa pred odberom dezinfikuje,“ vysvetlili.

Ako ďalej uviedlo ministerstvo, odber realizuje zdravotnícky pracovník alebo študent všeobecného alebo zubného lekárstva 4. – 6. ročníka. „Odber kapilárnej krvi je zákrok s minimálnou invazivitou a nepredstavuje pre účastníka žiadne významné riziko,“ dodal rezort s tým, že odobratá biologická vzorka – kvapky kapilárnej krvi z prsta, sa zachytí a vysuší (trvá to 3 až 4 hodiny) na špeciálnom papierovom nosiči.

„Pracovné skupiny zodpovedné za zber vzoriek (LF UK a LF UPJŠ) doručia vzorky do laboratória Biomedicínskeho centra SAV. Po doručení do laboratória sa protilátky extrahujú a analyzujú pomocou ELISA metódy,“ uviedli na záver.

Vráťme sa ale späť k samotnému termínu testovania. „Ohľadom testovania protilátok sme do tejto chvíle (19. 11. 2021, pozn. red.) žiadne informácie od Ministerstva zdravotníctva SR neobdržali,“ uviedol pre Rimava.sk prednosta MsÚ v Rimavskej Sobote Štefan Szántó. O testovaní v Rimavskej Sobote nevie nič ani Banskobystrický samosprávny kraj.

Článok pokračuje pod reklamou


Ohľadom testovania protilátok sme ďalej kontaktovali aj Ústav epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý má štúdiu na pokyn MZ SR realizovať. Podľa prednostky Ústavu epidemiológie UPJŠ LF Moniky Halánovej boli analytikmi MZ SR vytipované obce a mestá na Slovensku, v ktorých by sa štúdia na zisťovanie stavu imúnnosti obyvateľov SR voči SARS-CoV-2 mala uskutočniť.

"Konečné rozhodnutie, kde budeme, prispôsobujeme aktuálnej epidemickej situácii a možnostiam, ktoré máme. Konkrétny termín v okrese Rimavská Sobota ešte nemáme, riešime problém s ubytovaním," vysvetlila.

Informácie o testovaní zamestnancov na poslednú chvíľu

„Horšie je, že doteraz nevydalo MZ SR žiadnu informáciu pre samosprávy, podniky a organizácie ohľadom testovania nezaočkovaných zamestnancov. Ani termín, teda či od pondelka 22. 11. 2022 alebo len od 1. 12. 2022. My sme na takéto testovanie pripravení, ale inštrukcie ohľadom testov a termínov v tejto chvíli (piatok 19. 12. 2021 o 9.54 hod.) žiadne,“ vyjadril sa prednosta Szántó k avizovanému povinnému testovaniu nezaočkovaných zamestnancov.

Informácia prišla až v piatok okolo 16.00 hod. – testovanie zatiaľ povinné nie je, odkedy sa tak má stať, tiež známe nie je. Vstup do práce v režime OTP, ktorý schválila vláda v rámci balíka sprísnených opatrení v covid automate, teda nevstúpi od pondelka 22. novembra do platnosti.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross