<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Petíciu za zachovanie Krajského súdu v B. Bystrici podpísalo až 96 zástupcov Gemera i Novohradu

FIĽAKOVO – Až 96 podpisov od starostov, primátorov a župných poslancov z Novohradu, Gemera a Hontu sa podarilo vyzbierať strane Aliancia. Tá v utorok (2. 11.) ohlásila spustenie petície, ktorou chce docieliť prehodnotenie tretej verzie návrhu súdnej mapy.

Iniciátori petície chceli do štvrtkového (4. 11.) večera získať aspoň 50 podpisov. Ich očakávania sa napokon takmer zdvojnásobili.

„Som prekvapený, že sa to tak rýchlo podarilo. Petíciu sme odštartovali len v utorok ráno, no viacerí starostovia sa zmobilizovali. Predpokladám, že za úspechom stojí aj fakt, že nebolo treba vysvetľovať, o čo ide. Stačilo povedať, že na odvolacie konania bude treba cestovať na druhý koniec republiky na osi juh-sever,“ skonštatoval pre Novohradské.sk primátor Fiľakova, krajský poslanec a člen strany Aliancia Attila Agócs.

Agócsa potešil aj fakt, že hoci petíciu iniciovala strana Aliancia, pridali sa k nej aj starostovia slovenských obcí. "Som veľmi rád, že sa prejavila starostovská kolegialita," poznamenal.

Článok pokračuje pod reklamou.


Kolíková proti Banskej Bystrici nie je

Iniciátorom petície sa nepáči časť tretej verzie súdnej reformy, podľa ktorej by kompetencie Krajského súdu v Banskej Bystrici prešli pod žilinský krajský súd. Nepozdáva sa im ani plánované pokračovanie banskobystrického krajského súdu ako pracoviska Krajského súdu v Žiline. Kuloárne informácie podľa nich hovoria, že tieto pracoviská budú suplovať zrušené krajské súdy len v obmedzenom rozsahu a iba dočasne.

Ľudia z juhu stredného Slovenska by tak za odvolacími konaniami museli cestovať na sever cez celú republiku. Petíciou chcú preto docieliť, aby bol krajský súd pre obyvateľov najodľahlejších kútov regiónu vzdialený približne rovnako.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vo štvrtok v relácii Braňo Závodský Naživo na rádiu Expres podotkla, že nie je podmienkou, aby bol odvolací súd pre stredné Slovensko v Žiline.

„Ak to má byť Bystrica, ja som s tým absolútne v poriadku. Je tam veľa argumentov aj pre Bystricu. Som pripravená, aby to v rámci stredoslovenského odvolacieho obvodu bola Banská Bystrica,“ povedala.

Predseda strany Aliancia Krisztián Forró v piatok (5. 11.) odovzdá podpisy na ministerstve. Iniciátori tiež rozposlali listy poslancom národnej rady, ktorých takto informujú o detailoch petície.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross