<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Parlament schválil nové opatrenia, toto nás čaká

12. novembra 2021 |  | 

Parlament dnes schválil opatrenia, ktoré predložila vláda, týkajúce sa tretej vlny pandémie. Za zákon hlasovalo 84 poslancov, proti bolo 34 poslancov a hlasovania sa zdržal jeden poslanec. Podpísať ho ešte musí prezidentka Zuzana Čaputová.

Parlament odsúhlasil niekoľko zmien, ktoré sme včera avizovali. Patrí medzi ne napríklad možnosť zamestnávateľa skontrolovať zamestnancovo potvrdenie o absolvovaní očkovania, o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo o negatívnom výsledku testu.

Článok pokračuje pod reklamou


Ak sa zamestnanec potvrdením nepreukáže, zamestnávateľ ho nemusí vpustiť na pracovisko. Bude mu však musieť umožniť splnenie povinnosti aj iným spôsobom – bezplatným testovaním, ktoré zabezpečí zamestnávateľ. Parlament schválil, že takéto opatrenie bude trvať najviac do 1. mája 2022.

Ak ale zamestnanec odmietne aj tento spôsob, zamestnávateľ to môže vyhodnotiť ako prekážku v práci na strane zamestnanca. Zamestnávateľ teda nebude povinný zamestnancovi prideľovať prácu, a to bez náhrady mzdy. Ako sa však uvádza v materiáloch k zákonu, nemožno vylúčiť, že strany sa dohodnú na inom režime, napríklad náhrade mzdy, čerpaní dovolenky.

Kontrolovať potvrdenia o očkovaní, negatívnom výsledku alebo prekonaní ochorenia budú musieť aj v prevádzkach. Osobu, ktorá odmietne preukázať svoju totožnosť, nebudú musieť vpustiť do prevádzok či na hromadné podujatie. Prevádzkovateľ či organizátor môže zasiahnuť aj po vstupe a môže návštevníka vykázať – ak napríklad na hromadnom podujatí nebude mať rúško.

Počas krízovej situácie bude možné z dôvodu ochorenia covid-19 uzatvoriť prevádzku. Mala by tak urobiť osoba vykonávajúca štátny zdravotný dozor a o pomoc môže požiadať aj policajta. Okamžite uzatvoriť prevádzku, prípadne jej časť, z dôvodu porušenia nariadených opatrení, bude možné až na 30 dní.

Čo sa týka pokút, ak niekto urazí zdravotníkov, sfalšuje COVID pass alebo ohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosti, bude mu možné udeliť sankciu za takéto konanie až do výšky 1 000 eur. Za priestupky možno v blokovom alebo rozkaznom konaní pokutovať do 500 eur. Za priestupky spáchané počas mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu bude pokuta do 1 500 eur, v blokovom konaní do 700 eur.

Podľa nových pravidiel sa tiež pandemická PN od 1. decembra dostane na úroveň štandardnej PN. Doteraz boli podmienky pandemickej PN výhodnejšie.

Nasledovať má tiež otvorenie reštaurácií a hotelov v čiernych okresoch pre očkovaných. Na to sa však musí upraviť covid automat. O zmenách COVID automatu bude musieť rozhodnúť vláda.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross