<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Krátke správy: Mesto plánuje ďalšiu cyklocestu, zažiť môžete večerné pozorovanie netopierov, kraj sadí spomienkové lipy

5. novembra 2021 |  | 

V dnešnom prehľade Krátkych správ sme si pre vás opäť pripravili niekoľko tém z diania v našich regiónoch.

TISOVEC"Počet zaočkovaných občanov Tisovca a Rimavskej Píly k 21. 10. je 1 467, čo je 36,32 percent obyvateľov," informovala na uplynulom zasadnutí mestského zastupiteľstva primátorka Tisovca Irena Milecová.

Článok pokračuje pod reklamou


REVÚCA – Revúcka samospráva momentálne pracuje na príprave rozpočtu mesta na rok 2022, o ktorom budú rokovať poslanci Mestského zastupiteľstva v Revúcej na svojom 33. zasadnutí 2. decembra 2021. „Preto by som bol rád, kebyže sa vyjadríte, na ktorú oblasť v rámci budúceho rozvoja nášho mesta by sme mali zamerať našu primárnu pozornosť,“ prihovoril sa občanom mesta primátor Július Buchta. Občania môžu zahlasovať za jednu z oblastí, ako napríklad školstvo, kultúra, šport, životné prostredie alebo aj zverejňovanie informácií, v ankete na tomto odkaze.

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE – Žeriav nad Krásnou Hôrkou stojí od roku 2012, stal sa akýmsi smutným symbolom jej neustále sa predlžujúcej rekonštrukcie. Aj keď je už roky nevyužívaný, za žeriav platia mesačný prenájom. Ako informovala TV Markíza, pôvodne to bolo 500 eur mesačne bez DPH. Od apríla sa ale mesačná platba zvýšila z 500 na 2-tisíc eur.

S využitím žeriavu sa ešte počíta pri zákazke Prípravné práce k Obnove hradu Krásna Hôrka. Budúci zhotoviteľ týchto prác bude podľa nastavených míľnikov čiastkových plnení prioritne realizovať práce so žeriavom a následne sa žeriav má demontovať,“ povedal pre Rimava.sk riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis. Ako ďalej dodalo múzeum, platenie nájmu je pre nich finančne výhodnejšie než demontáž a následná montáž žeriavu. Viac sa dozviete v reportáži TV Markíza.

RÁKOŠ – Banské diela nad Rákošom núkajú v tomto období možnosť nahliadnuť priamo do sveta netopierov v rámci sprevádzanej večernej expedície. Ako ďalej informovala Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer, posledné dostupné termíny sú 6. a 13. novembra. Rezervovať si termín môžete na tomto odkaze.

"S prístrojmi na nočné videnie sa vyberiete po náučnom chodníku až k zabezpečeným banským šachtám, odkiaľ tieto nočné tvory vylietajú. Popri pozorovaní sa dozviete veľa zaujímavostí o 7-tisícovej kolónii priamo pod vašimi nohami, o tom, že mýty o zamotávaní sa do vlasov a cicaní krvi nie sú pravdivé, ako nepekne reagujú, keď ich vyplašíte a mnoho iného," priblížila OOCR Gemer.

Zdroj: OOCR Gemer

REVÚCA – V okrese Revúca investoval Banskobystrický samosprávny kraj do rekonštrukcií ciest od roku 2017 do konca minulého roka celkovo viac ako 8,6 milióna eur a zrekonštruoval takmer 88 kilometrov úsekov. Tento rok zrekonštruuje ďalších takmer 6 kilometrov. Informoval o tam kraj na svojom profile na sociálnej sieti.

Na obrázku môže byť príroda, strom a cesta
Obec Šivetice. Zdroj: BBSK

RIMAVSKÁ SOBOTA – V okrese Rimavská Sobota investoval Banskobystrický samosprávny kraj do rekonštrukcií ciest od roku 2017 do konca minulého roka celkovo viac ako 5,6 milióna eur a zrekonštruoval takmer 65 kilometrov úsekov. Tento rok zrekonštruuje ďalších takmer 16 kilometrov.

"Vedzte, že nám na tom, aby sme odstránili investičný dlh z minulosti záleží a vyvíjame aj tlak na ministerstvo a vládu, aby našla na podporu rekonštrukcií ciest aj iné zdroje, ako len podielové dane,“ povedal Ján Lunter.

LUČENEC – Lučenecká radnica sa bude uchádzať o nenávratný finančný príspevok na vybudovanie cyklistickej cesty od Komenského ulice po Lúčnu ulicu. Projekt by sa mal skladať z dvoch častí. Prvá sa začne na Ulici Pavla Jozefa Šafárika a bude pokračovať po ľavom brehu Tuhárskeho potoka. Pôjde o 301-metrovú dvojpruhovú obojsmernú komunikáciu so základnou šírkou 2,50 metra. Na konci trasy sa demontuje oplotenie, aby bolo možné napojenie na miestnu cestu na Lúčnej ulici.

Druhá časť bude pokračovaním prvej trasy s koncom na Ulici Komenského. Vznikne dvojpruhový obojsmerný koridor pre cyklistov na existujúcej miestnej ceste. Súčasťou projektu bude osvetlenie aj priechody pre cyklistov. Oprávnené výdavky dosiahli výšku takmer 112-tisíc eur. Nenávratný finančný príspevok by mal pokryť vyše 106-tisíc a takmer 5 600 eur bude spolufinancovanie mesta.

Rozhodli o tom poslanci a poslankyne mestského zastupiteľstva na októbrovom zasadnutí.

LUČENEC – Banskobystrický samosprávny kraj a OZ Skutočné obete pokračujú v sadení spomienkových líp, ktoré budú symbolicky dýchať za obete pandémie COVID-19. Ďalšiu vysadia už v stredu 10. novembra pri Strednej zdravotnej škole v Lučenci.

Na obrázku môže byť strom, príroda a text, v ktorom sa píše „t Nikdy ezabudneme“
Zdroj: BBSK

HNÚŠŤA – Najviac práce majú hnúšťanskí mestskí policajti v období vyplácania sociálnych dávok. Pre možné roztržky medzi občanmi dokonca posilňujú svoju službu. "Tri-štyri dni po sociálnych dávkach máme najviac problémov z hľadiska rušenia nočného kľudu," konštatoval primátor mesta Roman Lebeda na uplynulom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Mestský úrad v Hnúšti.

HNÚŠŤA – Mesto sa uchádza o dotáciu na nákup päťmiestneho osobného auta na hybridný pohon. Žiadaný príspevok je vo výške takmer 30-tisíc eur, približne 1 500 eur by išlo z mestského rozpočtu. Informovala o tom na uplynulom zasadnutí mestského zastupiteľstva Michaela Hroncová, vedúca oddelenia vnútornej správy, školstva a sociálnych vecí. Auto by slúžilo terénnym sociálnym pracovníkom a opatrovateľkám. Stáva sa totiž, že títo zamestnanci na výjazdy využívajú svoje vlastné autá.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross