<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Treba začať maličkosťami a postupne si dávať vyššie ciele. Dôležité je byť trpezlivý, povedal Michal Slovák

27. decembra 2021 | | |  | 
Zdroj: M. Slovák

RIMAVSKÁ SOBOTA - Hokeju sa venuje už od útleho veku a spoločne s jeho otcom a bratom doň vkladajú hlavne svoje srdcia. O hokejový klub sa stará 24 hodín, 7 dní v týždni. Porozprávali sme sa s predsedom HKM Rimavská Sobota a trénerom mládeže Michalom Slovákom o jeho začiatkoch, pracovnej náplni, ale aj o jeho cieľoch.

Keď si spomeniete na svoje detstvo, vždy ste túžili byť športovcom, alebo ste mali iné vízie? Čo vás bavilo ako dieťa?

Od malého dieťaťa som bol vedený k pohybu a športovaniu. V detstve sa toho na vás veľa nalepí a utvárate si návyky, a preto mi športovanie ostalo až doteraz a je súčasťou môjho každodenného života.

Pochádzate priamo z Rimavskej Soboty, alebo z okolia? Aké máte najlepšie spomienky na detstvo?

Som priamo z Rimavskej Soboty a tu som trávil celé moje detstvo. Sú to veľmi pekné spomienky, lebo moje detstvo bolo ešte v dobe, keď neboli sociálne siete, informatizácia a počítačové hry ma neovplyvňovali.

Kto vás priviedol k hokeju a v akom veku?

K hokeju ma priviedli moji rodičia, konkrétne môj otec, nakoľko bol veľký hokejový fanúšik. S hokejom som začal ako sedemročný. Vtedy veľa mojich kamarátov a susedov chodilo na hokej, tak som sa do toho nechal vtiahnuť aj ja.

Uviedli ste, že vašou súčasťou je šport už odmalička. Kde ste študovali po základnej škole?

Áno. Ako dieťa vyskúšate viac športov či už mimo školy alebo na telesnej výchove. Na telesnú výchovu spomínam doteraz, že s akou radosťou sme dokázali športovať. Posledné dva ročníky na základnej škole som navštevoval športovú hokejovú triedu v Detve. Ďalej som deväť rokov pokračoval na strednej škole a vysokej škole v Banskej Bystrici.

Váš brat je takisto hokejistom. Aký je váš vzťah? Vymieňate si medzi sebou rady? Ste na seba navzájom kritickí?

S bratom vychádzame veľmi dobre. Sme v takmer každodennom kontakte, nakoľko spolu pôsobíme v klube ako tréneri, aj ako hráči. Či sme kritickí na seba? Určite áno. Stále si vymieňame názory a rady a tým, že sme kúsok rozdielne povahy, tak obaja si máme „čo to“ z toho zobrať.

Michal Slovák s bratom Jánom Slovákom. Zdroj: M. Slovák

Hokej ako šport je časovo náročný. Určite aj finančne. Od koho ste dostávali najväčšiu podporu? Bola to rodina alebo aj priatelia?

Pre dieťa šport nie je časovo náročný, berie to ako zábavu, srandu, trávi čas s kamarátmi. Časovo náročné to začne byť od 14-15 roku, keď sa každý šport začne špecializovať a vtedy je to obdobie, keď buď ide športom ďalej, alebo sa mu už nechce dostatočne venovať a veľa chalanov v tomto období končí. Každý šport je určitým spôsobom finančne náročný, ale treba to brať tak, že sú to peniaze, ktoré rodič investuje do svojho dieťaťa. Nemôžete sa na to pozerať tak, že koľko do toho investujete, ale mali by ste sa pozerať na to, čo všetko pozitívne to dieťaťu v jeho rozvoji prinesie. Šport dieťa počas života formuje, vychováva i vzdeláva.

Čo považujete na tomto športe za najkrajšie? Čo vás na ňom baví najviac?

Hokej je najrýchlejšia kolektívna hra. Najkrajšie a zároveň najťažšie na tomto športe je, že musíte súčasne korčuľovať, pracovať s pukom na hokejke a rýchlo rozmýšľať. Najviac ma baví, že stále musím byť v tempe a zvládať osobné súboje a vtedy to má ten adrenalín.

V čom spočíva vaša príprava na tréningy a zápasy? Ako často mávate tréningy a chodíte do posilňovne? Vieme, že si udržiavate svoju kondíciu počas celého roka. Venujete sa aj zdravému stravovaniu alebo si občas doprajete a zhrešíte?

Tréningy a zápasy sa začínajú už prípravou v hlave. To, ako si to nastavíte v hlave, je veľmi podstatné. V súťažnej sezóne trénujem s tímom tri alebo štyrikrát na ľade a do toho ešte individuálne posilňovňa, aby som nevyšiel z cviku. Keď skončí súťažné obdobie na ľade, tak hneď prechádzam do posilňovne a telocvične.

Vlastne šport je súčasťou môjho života, takže beriem to ako každodennú rutinu, ktorá ma napĺňa a baví a navyše sa udržujem v kondícii. Pred súťažným obdobím si niektoré tréningy špecifikujem, aby som bol na tréningy a zápasy pripravený.

Zdravé, respektíve racionálne stravovanie je veľmi dôležité. Stravovacími návykmi viete veľmi veľa ovplyvniť k dobrému ale aj k zlému, lebo to, čo konzumujete, ovplyvňuje celé vaše telo po fyzickej ale aj mentálnej stránke. Samozrejme, že si „sem tam“ aj ja doprajem, ale viem, kde je hranica. Stravovanie je tiež jedna z oblastí, ktorá ma veľmi zaujíma a ktorej som venoval svoj čas čítaním mnohej literatúry a publikácií.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross