<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto sa uchádza o dotáciu pre obnovu miestnej občianskej poriadkovej služby

23. decembra 2021 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Projekt Miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS) fungoval v R. Sobote do novembra 2020. Mesto v ňom chce pokračovať. Ak by uspelo, vďaka projektu „Zvýšenie zamestnanosti a zamestnateľnosti ľudí žijúcich v prostredí marginalizovaných rómskych komunít (MRK) poskytovaním miestnej občianskej poriadkovej služby“, by mohlo zamestnať osem ľudí na pätnásť mesiacov.

Cieľom projektu je zabezpečiť verejný poriadok, bezpečnosť a zvýšenie finančnej gramotnosti. V rámci projektu je možné zamestnať marginalizované komunity, predovšetkým Rómov.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako je ďalej uvedené v rozpočte na budúci rok, predpokladané náklady na realizáciu projektu predstavujú sumu okolo 135-tisíc eur, pričom mesto žiada o dotáciu vo výške takmer 130-tisíc eur.

Z uvedenej celkovej sumy by išlo približne 112-tisíc eur na mzdy zamestnancov. Plat jedného pracovníka v roku 2022 by mal byť 921,73 eur v hrubom. V roku 2023 by mohol byť o niečo vyšší, a to 1002,73 eur v hrubom.

Viac ako 22-tisíc eur bude slúžiť na paušálne výdavky. 5-percentné spolufinancovanie mesta bude predstavovať takmer 7-tisíc eur.

Hlavnou pracovnou náplňou členov MOPS je spolupôsobenie pri udržiavaní verejného poriadku v spolupráci so štátnou a mestskou políciou. Napomôcť by mali pri predchádzaní vzniku konfliktov a protiprávneho správania.

MOPS fungovala, ako sme už spomínali, do novembra 2020. Jej prácu zhodnotil náčelník mestskej polície Peter Berecz, avšak, nebol s ňou úplne spokojný. “S touto hliadkou, keď mám povedať pravdu, v poslednom roku musím vysloviť nespokojnosť. Je veľký problém vybrať tam ľudí, ktorí sú zodpovední a chceli by pracovať. Hlavne pokiaľ bývajú v tejto komunite, nechcú ani zakročovať, majú strach,“ načrtol Berecz.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross