<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto má vypracovanú stratégiu práce s deťmi a mladými, v pláne je vytvorenie špeciálnej pozície

Foto: Archív I. Siláčiho

LUČENEC - Mesto Lučenec má od leta vypracovanú a schválenú stratégiu práce s deťmi a mladými do 30 rokov. Obšírny dokument je výsledkom aktivít viacerých partnerov a má za cieľ komplexne riešiť otázky na zlepšenie života detí a mladých v Lučenci.

Článok pokračuje pod reklamou.


„Stratégia sa zameriava na päť priorít – školstvo a vzdelávanie, trávenie času, prostredie mesta, spoločnosť a rodina. V rámci nich sme rozpracovali šestnásť cieľov, ako napríklad formálne a neformálne vzdelávanie, verejný priestor, bezpečnosť, kultúra či duševné zdravie mladých,“ vymenoval Ivan Siláči, mestský poslanec a hlavný spracovateľ dokumentu.

Stratégiu na roky 2021-2030 v júni schválili lučeneckí poslanci. Dokument vypracoval tím v zložení Ivan Siláči, Alena Galádová, Diana Lajzová, Denisa Mrvová a Jozef Málik. Skupina analyzovala aktuálne a platné dokumenty mesta a absolvovala rozhovory s deťmi, mladými i s pracovníkmi s mládežou.

„Pýtali sme sa, či je Lučenec priateľský k mladým deťom a mladým ľuďom. Viac ako 22 percent odpovedalo kladne, 17 percent negatívne. Zvyšok opýtaných odpovedal, že mesto v niečom priateľské je a v niečom nie. Rozhodli sme sa ďalej stavať na uvedených pozitívach a identifikovať, čo konkrétne mladým zo strany mesta chýba,“ ozrejmil Siláči.

Vytvorenie novej pozície

Jedným z prvých výsledkov dokumentu by malo byť vytvorenie pozície koordinátora práce s deťmi a mladými ľuďmi na území mesta. Jeho úlohou by malo byť združovanie organizácií, ktoré v Lučenci pracujú s deťmi a mladými, reagovať na aktuálne výzvy a byť prvým kontaktom pre túto vekovú skupinu Lučenčanov.

Článok pokračuje pod reklamou


„Takáto pozícia nám v meste chýba. Niečo zo strategického plánovania zastrešuje priamo kancelária primátora, s deťmi a mladými pracuje na úrovni mesta najmä oddelenie školstva, sociálnych vecí, kultúry a športu. Máme v meste mnohé organizácie, študentský parlament, žiacke školské rady a podobne. V rámci nášho návrhu by mal pracovník na tejto pozícií koordinovať spoluprácu medzi organizáciami, sprostredkovať názor mladých a detí smerom k mestu a tak ďalej. Koordinátor by mal zároveň sledovať, do akej miery sa postupne napĺňajú jednotlivé ciele strategického dokumentu,“ zakončil Siláči.

Vypracovanie lučenskej stratégie bolo jednou zo súčastí celonárodného projektu Nadácie pre deti Slovenska, do ktorého sa zapojili aj mestá Nové Zámky a Zvolen.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross