<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nenechajte si ujsť premiéru veselohry Nežné príbuzenstvo v podaní Soboťanov z SND

8. septembra 2021 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Mestské kultúrne stredisko a SND, Sobotské náhodné divadlo, ako vtipne pomenoval Marian Lacko sobotských ochotníkov, ktorých spojilo účinkovanie v divadelnej veselohre NEŽNÉ PRÍBUZENSTVO, vás srdečne pozývajú v piatok 10. septembra o 18.00 hod. do divadelnej sály na ich premiéru.

Inscenácia predstavuje príbeh o statkárovi Jesenskom, ktorý je v zahraničí na cestách a poskytol vo svojom kaštieli útulok dvom sestrám, sesternici, tetke a vdove Adéle. Domácnosťou však poveril služobnú Boženu. Po čase sa Jesenský vracia z ciest aj so svojím priateľom Dr. Podlipským a začnú si vyberať družky svojho života.

Článok pokračuje pod reklamouVstup na predstavenie bude cez Galériu Ganevia, kde bude nainštalovaná výstava historických plagátov a fotografií z inscenácií ochotníckych súborov mapujúca ich tvorbu od ich vzniku po súčasnosť.

Sobotské náhodné divadlo je dočasný a mierne humorný názov pre kolektív ochotníckych hercov, ktorí sa spojili, aby nacvičili po vyše 100 rokoch tú istú hru ako ich predchodcovia z Telocvičnej jednoty „Sokol“. Tí uviedli v Rimavskej Sobote hru nemeckého autora Júliusa Rodericha Benedixa: Nežné príbuzenstvo prvýkrát v dejinách mesta hranú po slovensky. Udialo sa tak 14. februára 1920 vo veľkej dvorane Župného domu (dnes sa tam konajú zasadnutia mestského zastupiteľstva).

„Chceli sme si tým uctiť úsilie a prácu našich divadelných predchodcov a zakladateľov slovenského ochotníckeho divadla v meste,“ uviedol Marian Lacko, ktorý dodal, že festival venovaný oslave 100-ročnice sa mal uskutočniť už v roku 2020, ale pre pandémiu sa jeho realizácia posunula na leto 2021. 

V SND účinkujú členovia rôznych divadelných súborov pôsobiacich v Rimavskej Sobote: Julka Dobrocká, Roman Čarnoký, Gabriel Kertész, Naďa Garayová, Erika Gavurová, Helena Chrenková, Gabriela Stančíková, Zuzana Ďuríková, Miroslav Kopec, Pavel Ďurás, Anna Havierniková, Alex Novák a Marian Lacko. Pre potreby SND a súčasného diváka hru upravil a režijne i scénograficky zastrešil autor celej myšlienky Marian Lacko, ktorý v hre aj účinkuje. Dramaturgiu mal na starosti Ľubomír Šárik, kostýmy navrhli Marian Lacko a Gabriel Kertész.

V rámci ochotníckeho festivalu 100 rokov slovenského divadla v Rimavskej Sobote, ktorý prebiehal počas leta v meste, detské i dospelé divadelné súbory odohrali pre sobotské publikum 11 predstavení a v záverečnej fáze je aj vydanie publikácie mapujúcej históriu ochotníckeho divadla v meste.  Projekt realizuje Mestské kultúrne stredisko v spolupráci so ZUŠ a všetkými aktívnymi ochotníkmi.  Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom podujatia.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross