<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Premiérou Nežného príbuzenstva ochotníci oslávili 100 rokov slovenského ochotníckeho divadla v meste

11. septembra 2021 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Hra Nežné príbuzenstvo bola ako prvá v slovenskom jazyku uvedená miestnymi ochotníkmi v roku 1920. Vtedy sa začali písať dejiny slovenského ochotníctva v Rimavskej Sobote. Po sto rokoch sa opäť vrátila na miestne divadelné dosky.

Mestské kultúrne stredisko a SND – Sobotské náhodné divadlo, ako vtipne pomenoval Marian Lacko miestnych ochotníkov, ktorých spojilo účinkovanie v divadelnej veselohre nemeckého autora Rodericha Benedixa Nežné príbuzenstvo, predstavili príbeh o statkárovi Jesenskom. Je v zahraničí na cestách a poskytol vo svojom kaštieli útulok dvom sestrám, sesternici, tetke a vdove Adéle. Domácnosťou však poveril služobnú Boženu. Po čase sa Jesenský vracia z ciest aj so svojím priateľom Dr. Podlipským a začnú si vyberať družky svojho života.

Článok pokračuje pod reklamou"Keďže sme vedeli, že sa blíži storočnica, už v rokoch 2018, 2019 sme hľadali túto hru – nenašli sme ju nikde na Slovensku," povedal Marian Lacko, ktorý pre potreby SND a súčasného diváka hru upravil a režijne i scénograficky zastrešil. Ako ďalej prezradil, napokon sa im hru podarilo nájsť v Divadelnom ústave v Bratislave. "Mali tam len jeden jediný kus a nechceli ho požičať," dodal ďalej. K hre sa však napokon dostali a začali ju upravovať.

"Obdobie pandémie nám sťažilo nacvičovanie hry. Učiť sa doma texty, je jedna vec, druhá vec je ísť s textami do priestoru a učiť sa s nimi pracovať," vysvetlil Marian Lacko. Divadelníkom sa ale podarilo oprášiť túto hru, ktorá zavŕšila letný festivalu oslavujúci 100 rokov slovenského divadla v Rimavskej Sobote. Počas neho odohrali detské i dospelé divadelné súbory 11 predstavení. Súčasťou predstavenia bola aj výstava, ktorá na plagátoch priblížila predstavenia detských i dospelých súborov.

Dejiny ochotníckeho divadla v meste zhrnuli do knihy

O niekoľko dní uzrie svetlo sveta aj kniha, ktorá mapuje pôsobenie ochotníckeho divadla v Rimavskej Sobote. "Dal som sa na to v marci 2019. Chodil som do knižnice, múzea, archívu. Doma som mal nazbieraných za 35 rokov veľmi veľa Gemerských zvestí, časopisu Javisko, kde sa o nás písalo. A tak sa to podarilo. Z pôvodnej približne 100-stranovej publikácie vznikol rukopis, ktorý má 430 strán," povedal Marian Lacko. Text podľa neho "zhustili" na približne 230 strán väčšieho formátu.

Kniha je podľa jeho slov zaujímavá a mapuje najdôležitejšie míľniky ochotníckych súborov a divadla v Rimavskej Sobote. Jedným z nich sú aj oslavy storočnice, ktoré budú ešte pokračovať krstom publikácie.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross