<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nenechajte si ujsť festival POD SOBOTSKOU BRÁNOU, prinesie poriadnu dávku folklóru. Vystúpia Bobáňovci aj ŽSS Čriepky

14. septembra 2021 | |  | 

Rimavská Sobota opäť ožije folklórom. Mestské kultúrne stredisko aj tento rok pripravilo pre všetkých milovníkov tradičnej ľudovej kultúry jednodňový folklórny festival POD SOBOTSKOU BRÁNOU.

Nádvorie Čierneho orla tak v sobotu 18. septembra ožije miestnym folklórom. V závere dňa podujatie vyvrcholí vystúpením finalistov veľkolepej folklórnej šou RTVS Zem spieva 2020 Terchovského orchestra ľudových nástrojov BOBÁŇOVCI a Ženskej speváckej skupiny ČRIEPKY z Ružomberka v divadelnej sále Domu kultúry o 18.00 hod. V temperamentnom programe vystúpi okrem početného orchestra i spevácka a tanečná zložka dospelých i detských folkloristov z Terchovej, vrátane Martinky Bobáňovej.

Článok pokračuje pod reklamouPočas dopoludnia od 9.00 hod. vystúpia na nádvorí Čierneho orla miestne dospelé folklórne súbory Rimavan, Háj a Hájik, ako aj spevácka skupina Lieščina a svojím vstupom nás poteší aj Ľudová hudba Ondreja Hlaváča. Tešiť sa môžete na stretnutie s ľudovými a umeleckými výrobcami, tradičný trh s dobrotami, tanečnú školu s lektorkou a zanietenou folkloristkou Luciou Zvarovou i tvorivú dielňu pre najmenších, kde si deti vyrobia bábiku z látky.

Vstupné na večerný program BOBÁŇOVCI a ŽSS ČRIEPKY je 5 eur. Vstupenky si môžete zakúpiť v MsKS a cez online systém na www.kulturars.sk i priamo na mieste.

Podujatie organizuje Mestské kultúrne stredisko v spolupráci so SOŠOS s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom podujatia. Mediálnymi partnermi podujatia sú Rimava.sk, TV Rimava, Vobraze.sk a Gemerské zvesti.

BOBÁŇOVCI – terchovský orchester ľudových nástrojov

V programoch terchovského orchestra ľudových nástrojov Bobáňovci prevláda repertoár hudobno-tanečno-speváckeho materiálu rodnej obce Terchová. Sláčikový orchester striedajú vstupy heligonkárov a tiež tanečné choreografie. Nechýbajú dievčenské trávnicové spevy, ktoré sú pre Terchovú veľmi charakteristické.

S aktuálnym  programom sa zúčastnili v roku 2019 medzinárodného folklórneho festivalu „LUŽICA", v nemeckom meste Bautzen, kde získali titul LAUREÁT festivalu spomedzi 25 krajín sveta. Bobáňovci úzko spolupracujú so ŽSS Čriepky z Ružomberka, ktorú vedie Lucia Bobáňová.

Ženská spevácka skupina ČRIEPKY z Ružomberka vznikla v marci 2015 na podnet bývalých i aktívnych členiek folklórnych súborov Liptov, Železiar a Lúčnica. Jej zakladateľkami boli Lucia Bobáňová, ktorá je umeleckou vedúcou skupiny, a Zora Zdráhalová, dlhoročná členka FS Liptov a Lúčnica. Od tohto dátumu sa vytrvalo a s láskou venujú spracovaniu a interpretácii piesňového folklóru a tradícií horného a dolného Liptova.

Spevácka skupina počas roka mnohé iné aktivity a vystúpenia a pri príležitosti 5. výročia jej vzniku v tomto roku vydáva svoje prvé CD s názvom „Takto sa nám páčia“. Súčasnými členkami skupiny sú ženy a dievčatá síce rôzneho veku, no s rovnakou vášňou pre ľudový spev a umenie.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross