<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KRÁTKE SPRÁVY: Z Dúžavskej cesty týždenne vyvezú aj päť kontajnerov odpadu

28. mája 2021 | |  | 

Dnešné Krátke správy na Rimava.sk o množstve odpadu na Dúžavskej ceste v R. Sobote, novom chránenom území pri Tisovci, Dňoch mesta Hnúšťa, ale aj o Jánošíkovi na Klenovskom Vepri, návrhu na riešenie národného parku Muránska planina, spoznávaní Slovenského krasu či o novinke v rožňavskej knižnici.

RIMAVSKÁ SOBOTA - Štyri až päť kontajnerov odpadu týždenne vyvezie samospráva R. Soboty zo sídliska Dúžavská cesta. Na tohtotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva to uviedol primátor Jozef Šimko.

"Áno, aj to musím otvorene povedať, že platia (obyvatelia sídliska, pozn. red.) možno na 15 percent. Možnože som povedal aj veľa. Ale ak by som to tam nechal, tak je rodisko potkanov v tom 'Čiernom meste'. A sme ľudia, to nemôžem nechať," podotkol primátor, podľa ktorého by sídlisko v opačnom prípade dopadlo ako Luník IX v Košiciach.

Šimko zároveň informoval, že po dohode so spoločnosťou Brantner Gemer došlo k zvýšeniu počtu vývozov odpadových kontajnerov na papier v meste z 12 na 16 ročne.

Článok pokračuje pod reklamouTISOVEC - Na rieke Rimava na severe Rimavskosobotského okresu vznikne od 1. júna jedno zo šiestich nových chránených území v SR. Na Facebooku o tom informovalo Ministerstvo životného prostredia SR.

"Rozprestiera sa na štyroch hektároch a platí tu štvrtý stupeň ochrany, aby sa ochránili biotopy siedmich druhov živočíchov európskeho významu ako netopiere, mihuľa potiská či vydra riečna," konkretizoval rezort životného prostredia.

HNÚŠŤA - Speváčka Katka Knechtová bude jedným z hlavným lákadiel tohtoročných Dní mesta Hnúšťa. Ich termín sa však z prelomu mája a júna, keď sa konali v minulosti, presúva na iný dátum. Viac sa dočítate na našom partnerskom webe Echoviny.sk.

KLENOVEC - Tradičné podujatie Jánošík na Vepri sa tohto roku uskutoční formou individuálnych (rodinných) výstupov na tento monumentálny kopec nad Klenovcom. Za organizátorov o tom informovala na Facebooku stránka Obec Rimavské Zalužany a okolie, spravovaná starostom Milanom Medveďom.

"Každý nadšenec, milovník prírody a tradícií, ktorý počas troch mesiacov vystúpi na Klenovský Vepor a pošle vrcholovú fotografiu ( s Jánošíkom), sa stáva účastníkom IX. ročníka. Fotografie môžete posielať na mailovú adresu: klenovsky.vepor@gmail.com," kokretizuje sa na stránke.

MURÁŇ - Slovenská lesnícka komora (SLK) plne podporuje návrh, podľa ktorého má byť súčasný Národný park Muránska planina rozdelený na dve rovnaké časti – na prírodný park a národný park.

„V južnej časti Muránskej planiny, v ktorej sa nachádzajú lesné porasty so silnou autoregulačnou schopnosťou, je navrhnutý národný park s 50 percentnou bezzásahovosťou a dobrým výhľadom na dosiahnutie 75 percent bezzásahového režimu, ako to požadujú ochranári. Národný park tak zahrnie všetky súčasné rezervácie na Muránskej planine a bude predstavovať kompaktné územie, ktoré bude možné efektívne chrániť," povedal predseda SLK Milan Dolňan.

Muránska planina

Dodal, že vo zvyšnej časti Muránskej planiny miestni lesníci, samosprávy a záujmové skupiny navrhujú vytvorenie prírodného parku. "Nachádzajú sa tam umelo založené smrečiny, ktoré nemajú takú autoregulačnú schopnosť ako porasty v rezerváciách. Preto je potrebné ich naďalej obhospodarovať trvalo udržateľným spôsobom, zachrániť ich pred rozpadom a udržať ich zelené a zdravé," vysvetlil.

Navyše sa v tejto časti Muránskej planiny podľa jeho slov nachádza hustá sieť asfaltových a spevnených ciest, skladov dreva či maštalí a ohrád na chov dobytka a koní, chaty a podobne. "Toto územie je ideálne pre rozvoj agrolesníctva a vhodné skĺbenie činnosti človeka a ochrany prírody,“ zakončil Dolňan.

Článok pokračuje pod reklamouROŽŇAVA - Slovenský kras je bezpochyby jedno z najpríťažlivejších území regiónu Gemer-Malohont. Lepšie ho spoznať umožňuje séria pravidelných podujatí Krížom-Krasom. Prvé tohtoročné sa koná už v nedeľu 30. mája.

"Má názov BOGAZ – NEBOGAZ? na Zádielskej planine. V nedeľu naň vyrazíme neznačkovanou hradnou cestou Vár-út, zlomovým pásmom 'rožňavská línia', bogazom, na planinu s Gabrielom Lešinským, speleológom a pracovníkom Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v L. Mikuláši," pozývajú organizátori.

ROŽŇAVA - Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave pripravila pokračovanie projektu Čaro Gemera. Financie naň získala v rámci výzvy Košického samosprávneho kraja (KSK) Tradície inšpirujú inovácie.

"Kto knižnicu navštívil, vie, že v jej záhrade nájde zážitkovo-informačný chodník. Pokračovaním projektu má byť doplnenie informačných tabúľ a vytvorenie tzv. knižnej oázy. Knižnica tak bude môcť realizovať svoje aktivity aj vo vonkajších priestoroch," uvádza KSK na svojej internetovej stránke.

Novú knižnú oázu bude knižnica využívať na organizovanie besied, čítaní, muzikoterapií, biblioterapií, či vyučovacích hodín s využitím netradičných učebných pomôcok.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross