<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Gotická cesta otvorená prilákala do siedmich kostolov vyše 500 návštevníkov (FOTO a VIDEO)

GEMER – Viac ako 500 ľudí zavítalo počas soboty (28. 8.) do siedmich kostolov v Revúckom okrese, ktoré boli sprístupnené v rámci podujatia Gotická cesta otvorená. Rimava.sk o tom informoval člen občianskeho združenia (OZ) Gotická cesta Peter Koska.

Potešil nás záujem domácich z Kamenian a detí zo Sirku, ako aj záujem návštevníkov z celého Slovenska. Napriek tomu, že v regióne sa konalo uplynulý víkend viacero podujatí, gotické kostoly si našli svoje publikum,“ podotkol Koska.

Článok pokračuje pod reklamouDodal, že otvorili bežne neprístupné alebo ťažko prístupné kostoly. Šlo konkrétne o chrámy takzvaného Jelšavského okruhu v dedinách Rybník, Sása, Ratková, Kameňany, Prihradzany, Šivetice a Rákoš.

Centrum podujatia bolo vytvorené v Kameňanoch, kde divákom predviedlo zoskupenie Kompánia z Turca scénky z reálií stredovekého života a pripravené tam bolo tiež občerstvenie. Podujatie v tejto obci aj vyvrcholilo koncertom umeleckého kolektívu Ad gloriam Dei.

Zaujímavý program bol pripravený aj v Sáse. Organológ Andrej Štafura v miestnom kostole nielenže predviedol hru na organ, ale v pútavej prednáške predstavil dejiny tohto hudobného nástroja a priblížil množstvo zaujímavostí o organoch na Gemeri i na Slovensku.

V týchto aktivitách bude OZ Gotická cesta pokračovať aj na budúci rok. Vtedy opäť plánujeme i odbornú konferenciu v spolupráci s pamiatkovým úradom, táto konferencia býva každý druhý rok,“ ozrejmil člen OZ.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross