<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dnes je deň Ústavy SR. Čo si vlastne pripomíname?

Prvého septembra si pripomíname štátny sviatok dňa Ústavy Slovenskej republiky. Ide o deň, kedy bola schválená súčasná ústava, ktorá je hierarchicky najvyššie postavený právny predpis na Slovensku.

Súčasná ústava bola prijatá 1. septembra 1992 114-timi poslancami Národnej rady SR. Výklad a kontrolu dodržiavania ústavy má na starosti Ústavný súd SR.

Článok pokračuje pod reklamou


Ústava sa delí na deväť hláv a preambulu. Prvá hlava hovorí o základných ustanoveniach, štátnych symboloch a hlavnom meste Slovenska. Druhá hlava sa zaoberá základnými právami a slobodami. Tretia hlava hovorí hospodárstve SR a Najvyššom kontrolnom úrade SR. V štvrtej hlave sa spomína územná samospráva, v piatej zákonodarná moc, v šiestej výkonná a v siedmej súdna moc. Ôsma hlava hovorí o Prokuratúre SR a verejnej ochrane práv. Posledná, deviata hlava sa zaoberá prechodnými a záverenými ustanoveniami.

Na Deň ústavy sa pravidelne zvykol konať Deň otvorených dverí v Národnej rade SR. Dôvodom zrušenia je pretrvávajúca pandémia koronavírusu. "Veľmi nás to mrzí, ale pre pokračujúcu pandémiu koronavírusu sme toto príjemné podujatie posunuli zatiaľ na neurčito. Zdravie návštevníkov je pre nás na prvom mieste. Pevne veríme, že sa situácia čoskoro zlepší a budeme môcť opäť všetkých privítať v priestoroch Národnej rady SR," priblížil vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan.

Tento rok sa však ľudia nebudú zhromažďovať priamo v parlamente, ale niektorí zavítajú pred Ústavný súd v Košiciach. Dôvodom je protest, ktorý zvolal predseda strany SMER-SD Robert Fico. Tlačový odbor strany informoval, že vláda podľa nich porušuje základné ľudské práva a slobody, rozdeľuje spoločnosť a zneužíva trestné právo na boj s opozíciou.

V súvislosti s prijatím štátneho sviatku Dňa ústavy došlo aj k posunutiu školského roku. Žiaci tak do škôl nechodia prvého septembra, ale až druhého, prípadne 3. alebo 4. septembra.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross