<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Deti narodené v Lučenci dostali aj netradičné mená. Počet obyvateľov v meste klesá

10. januára 2022 | | |  | 

LUČENEC – Ako vyzeral rok 2021 z pohľadu uzavretých manželstiev, narodených detí, počtu rozvodov a úmrtí v meste Lučenec? Na tieto štatistiky sme sa opýtali hovorcu mesta Lučenec Andreja Barančoka.

„V roku 2021 sa v lučenskej nemocnici narodilo 741 detí, ide o pokles 28 detí oproti roku 2020. Sú to deti rodičov, ktorí majú trvalý pobyt aj mimo mesta Lučenec, napríklad z okresov Veľký Krtíš, Poltár, Detva, atď.,“ informoval Barančok.

Článok pokračuje pod reklamou


Počet narodených bábätiek s trvalým pobytom v Lučenci v období od 1. januára do 31. decembra 2021 bolo 213, z čoho 116 bolo chlapcov a 97 dievčat.

Najčastejšie mená, ktoré rodičia dávali chlapcom boli: Dávid (11x), Tomáš (11x), Michal (11x), Samuel (9x), Patrik (9x), Jakub (8x), Peter (8x) a Damián (8x). Dievčatá dostali takéto mená: Sofia (13x), Nina (10x), Vivien (9x), Liliana (9x) a Natália (9x).

Rodičia svoje bábätká v uplynulom roku pomenovali aj netradičnými menami. V prípade chlapcov to boli: Jamal, Elijah a Azad. Dievčat bolo o niekoľko viac: Olesya, Kira, Lexi, Rania, Sariya a Tamia.

Matričný úrad v minulom roku zapísal 98 sobášov, z čoho 76 bolo civilných a 22 cirkevných. „Ide o snúbencov, ktorí majú trvalý pobyt aj mimo mesta Lučenec,“ uviedol hovorca.

Počet sobášov snúbencov v roku 2021 s trvalým pobytom v meste Lučenec, ale boli uzavreté aj v iných mestách, bolo 118. Počet rozvodov obyvateľov s trvalým pobytom v Lučenci v tomto roku bolo 56. Číslo úmrtí v spomínanom roku vzrástlo. Od 1. januára do 31. decembra 2021 išlo o 461 úmrtí. „Je to viac ako v rokoch pred covidom-19,“ povedal Barančok.

Článok pokračuje pod reklamou


„Celkový počet obyvateľov v posledných rokoch klesá. Mesto sa snaží tento trend zvrátiť dostupným nájomným bývaním a zvyšovaním kvality života v meste,“ vyjadril sa hovorca. Počet obyvateľov ku koncu roka 2021 sa vyšplhal na 25 742. Počet prisťahovaných ľudí, ktorých bolo 293, je menší v pomere odsťahovaných, ktorých bolo 392.

„Sociálne služby pre obyvateľov v meste sú na vysokej úrovni. Kvalitné a moderné materské a základne školy, kultúrne, športové a spoločenské vyžitie, dostupná zdravotná starostlivosť, stabilná bezpečnostná situácia a možnosti na využívanie voľného času na relax v tesnej blízkosti prírody, idú ruka v ruke so zamestnanosťou a dobre zapletenými pracovnými miestami,“ povedal Barančok. Dodal, že v súčasnosti sa pracuje na dobudovaní R2 až do Lučenca, od ktorej mesto očakáva aj príchod nových investorov a nové pracovné príležitosti.

„Vďaka systematickej práci vedenia mesta, na rôznych rozvojových projektoch v meste a dobudovaní potrebnej infraštruktúry, sa mestu postupne darí odliv obyvateľov z mesta, ktorý začal skoro vo všetkých malých okresných mestách v 90-tych rokoch, postupne spomaľovať,“ dodal hovorca.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross