<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Blížia sa Dušičky. Vlani boli cintoríny zatvorené, dostanú sa tam tento rok ľudia z čiernych okresov?

27. októbra 2021 | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Okres Rimavská Sobota sa od pondelka 1. novembra zahalí do čiernej farby, okresy Revúca a Rožňava budú bordové. Tretí stupeň ohrozenia do nášho regiónu prináša aj viacero opatrení a zákazov. Ako to bude vyzerať počas Dušičiek na cintorínoch?

Viac o opatreniach v čiernych a bordových okresoch si môžete prečítať na tomto odkaze.

Núdzový stav nevyhlásia

Minulý rok platil zákaz vychádzania a medzi výnimky sa návšteva cintorínov nenachádzala. Tento rok by sa to opakovať nemalo. Aj keď sa pandemická situácia stále zhoršuje a od budúceho pondelka bude na covid mape v čiernej fáze už 24 okresov, medzi nimi aj ten Rimavskosobotský, zákaz vychádzania alebo obmedzenie cestovania do úvahy podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského nepripadá. Nato, aby ho mohla vláda vyhlásiť, musí platiť núdzový stav. O tom sa podľa Lengvarského neuvažuje.

Článok pokračuje pod reklamou


„Vyzývame ľudí na zodpovednosť. Aj konzílium odborníkov na tlačovej besede minulý týždeň sa vyjadrilo jasne. Ľudia by mali zvážiť cestovanie do čiernych okresov, zvážiť dĺžku pobytu, čas, kedy tam prídu, aby nedochádzalo k veľkým zhromažďovaniam na jednom mieste,“ menoval minister Lengvarský na dnešnej tlačovej konferencii k aktuálnym opatreniam. Ako ďalej povedal, ľudia by mali tiež používať respirátory a nemali by zabúdať ani na dezinfekciu rúk. „K nejakým zmenám nebude prichádzať,“ dodal na margo obmedzeniam pohybu počas Dušičiek.

Viac policajtov

Viac policajtov bude v teréne nielen počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých, ale už skôr, od štvrtku 28. októbra až do utorka 2. novembra 2021.

„Budeme s vami na cestách, v okolí cintorínov, kostolov a aj na železničných staniciach. Dopravní policajti budú podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách,“ odkazuje Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Policajti tiež upozorňujú na „sviatočných“ vodičov. „Zvýšte preto pozornosť pri vedení vozidla, prípadne zvážte, či je nevyhnutná cesta na cintorín vlastným vozidlom. Ak sa chcete vyhnúť stresu pri parkovaní a na cintorín to nemáte ďaleko, vyberte sa naň pešo alebo verejnou dopravou,“ dodala Bárdyová.

Polícia tiež upozorňuje na zlodejov. Myslite aj na to, že sa nehanbia kradnúť ani na miestach posledného odpočinku. „Preto nedajte zlodejom šancu a svoje veci nenechávajte bez dozoru,“ odporúča hovorkyňa. „Vzhľadom na epidemiologickú situáciu a odporúčania odborníkov zvážte cestovanie na hroby a návštevy príbuzných najmä v bordových a čiernych okresoch,“ dodala na záver.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross