<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Soboťania, ukážte, koľko lásky sa zmestí do škatule od topánok. Máte opäť možnosť potešiť seniorov v domovoch dôchodcov

15. novembra 2021 | |  | 
Zdroj: Kolkolasky.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – Blížia sa Vianoce. Čas lásky, hojnosti, pokoja, pohody v kruhu najbližších. Čas, kedy by sme mohli viac než inokedy myslieť aj na iných ľudí a potešiť ich. Minuloročná úspešná akcia Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? sa do Rimavskej Soboty dostala aj tento rok a my môžeme opäť ukázať, koľko lásky je v našich srdciach.

Krabičky plné lásky sa zbierajú na celom Slovensku. Naplnené drobnosťami sa dostanú do domovov dôchodcov, kde si ich seniori otvoria na Štedrý deň. Často sú to jediné darčeky, ktoré si pod vianočným stromčekom nájdu.

Článok pokračuje pod reklamou


Akcia Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? neobíde ani Rimavskú Sobotu. Od 19. novembra môžete nosiť škatule plné drobností na vybrané miesta aj vy. Ich zoznam nájdete v galérii na konci článku.

„Krabičky v 1. kole poputujú do štátnych DD a DSS – Rimavská Sobota, Veľký Blh, Nová Bašta a Sušany. Ak sa nám podarí vyzbierať viac ako 300 kusov krabičiek, ďalšie poputujú do DSS Babin most a v spolupráci so sociálnym odborom mesta R. Sobota a VMsČ osamele žijúcim seniorom,“ povedala pre Rimava.sk Daniela Köbölová, koordinátorka projektu pre okres Rimavská Sobota.

Čo môže obsahovať škatuľa?

Škatuľa od topánok vo veľkosti pre dospelého človeka musí byť zabalená do vianočného papiera, keďže seniori v zariadeniach ich dostanú na Štedrý deň. Ako avizuje Daniela Köbölová, je nutné zabaliť vrch a spodok škatule osobitne, aby sa škatuľa dala otvoriť. „Krabičku prosíme nezaliepať, musíme ju podľa pokynov z Bratislavy prekontrolovať,“ upozorňuje ďalej. Do škatúľ budú podľa potreby taktiež vkladať ďalšie drobnosti, ktoré nakúpili alebo sponzorsky dostali.

Do škatúľ môžete vložiť:

Niečo sladké – cukríky, napolitánky, oblátky, salónky, nie veľká bonboniéra, kúpené čajové pečivo, čokoládové figúrky, čokoládové dukátiky, med a pod. (Prosíme nedávať doma pečené veci, keďže krabičky sa musia ožiariť germicídnym žiaričom s ohľadom na súčasnú pandemickú situáciu.)

Niečo slané – okrem tyčiniek aj krekry, čipsy, chrumky

Niečo teplé – káva, čaj, instantné nápoje 2 v 1, 3 v 1, cappucino. (Prosíme nedávať nezomletú zrnkovú kávu, seniori si ju nemajú na čom zomlieť.)

Niečo mäkké – šál, čiapka, deka

Niečo voňavé – šampón na vlasy, telový šampón, telové mlieko, krémy na ruky/nohy/telo, mydlo, pre pánov pena a voda po holení, vlhčené utierky

Niečo na zábavu – osemsmerovky s perom, hracie karty – žolík, sedma, malá spoločenská hra, pastelky s omaľovánkami, korálky na tvorenie a pod.

Niečo na pamiatku – pozdrav s prianím veselých sviatkov, ozdoby na stromček – háčkované, čokoládové, ruženec, malý zvonček, náhrdelník, sloníky a pod.

V krabičke má byť minimálne jedna vec z každej kategórie, pričom by mala obsahovať drobnosti len pre ženy, alebo len pre mužov.

V decembri minulého roka ľudia v Rimavskej Sobote odovzdali vyše 350 škatúľ plných darčekov.

Dôležité je taktiež nedávať do škatúľ veľké, krehké a rozbitné veci. „Tiež prosíme ľudí, aby neozdobovali krabice na povrchu stuhami, korálkami, drevenými ozdôbkami. Krabice pri skladovaní ukladáme na seba a miestnosť, kde krabičky preberáme, pracujeme s nimi a ukladáme ich, sa pri počte 300 kusov krabičiek, ktoré potrebujeme v 1. kole zabezpečiť, nedá zväčšiť,“ dodala koordinátorka projektu.

„Krabičky na základe preberacieho protokolu odovzdáme pracovníkom DSS, ktorí si ich osobne prevezmú, takže je možnosť kontroly, v akom počte a komu sme krabičky odovzdali,“ vysvetlila ďalej Daniela Köbölová.

Ako ďalej povedala, jednotlivé DSS sú povinné zhotoviť fotodokumentáciu z odovzdávania u tých klientov, ktorí dali súhlas s GDPR. „Po odovzdaní v priebehu pár dní budete mať možnosť si na FB pozrieť, kam tá vaša krabička odišla a akú radosť z nej obdarovaná osoba mala,“ dodala s tým, že DSS majú povinnosť pri 100 obdržaných krabičkách urobiť zábery približne 50 klientov, a tak nie každý, ktorý krabičku podaruje, ju bude aj na záberoch vidieť.

Miesta aj s kontaktnými údajmi, kde môžete krabičky odovzdať, sú uvedené na plagátoch.

Viac informácii a nápadov, čím obdarovať seniorov a čo radšej do škatúľ nedávať, nájdete na stránke kolkolasky.sk.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross