<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Ľudia bez domova často pomoc odmietajú, hovorí náčelník mestskej polície

16. novembra 2021 | |  | 
Foto ilustračné. Zdroj: unsplash.com/Clay LeConey

RIMAVSKÁ SOBOTA – Ľudí bez domova je v Rimavskej Sobote stále dosť. V posledných týždňoch sme vás už niekoľkokrát informovali o požiaroch v budove bývalého internátu na ulici Školskej, kde sa bezdomovci zdržujú. Problémov je však viac, podľa náčelníka mestskej polície väčšinu ich výjazdov v súvislosti s porušovaním verejného poriadku majú na svedomí bezdomovci. Pomoc však podľa jeho slov často odmietajú.

„V roku 2020 bolo na území mesta na základe evidencie sociálnych pracovníkov zaevidovaných 25 občanov bez domova. Títo občania však často migrujú a nie je možné určiť ich presný počet,“ uviedol náčelník mestskej polície Peter Berecz. Ako potvrdil, na základe kontrol, ktoré sú hliadkami mestskej polície vykonávané v budove bývalého Domova mládeže, bolo zistené, že sa tam zdržiava od 25 do 30 osôb.

Článok pokračuje pod reklamou


„Problémy s týmito ľuďmi naďalej pretrvávajú, nakoľko tieto osoby vyhľadávajú miesta s väčšou koncentráciou občanov – eventuálnych darcov, ako sú obchodné domy, kostoly alebo miesta, kde sa konajú rôzne spoločenské akcie,“ konkretizoval náčelník. Podľa jeho slov svojím správaním a celkovým nehygienickým zjavom často pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok pohoršujú, obťažujú a odpudzujú iných okoloidúcich občanov.

„Príslušníci mestskej polície sa snažia problémy s týmito občanmi riešiť za využitia všetkých zákonných možností, ktoré sú však obmedzené. V meste nie je záchytná stanica, kde by bolo možné v zmysle zákona umiestniť takéto podnapité osoby a nocľaháreň je v prevádzke tiež len v určitom období,“ uviedol Berecz.

Konkretizoval, že pri riešení týchto problémov mestská polícia veľmi úzko spolupracuje s oddelením sociálnych vecí a rodiny pri mestskom úrade, kde hľadajú možné zákonné možnosti riešenia konkrétnych bezdomovcov, pokiaľ prejavia ochotu. „Niektoré prípady sa vďaka spolupráci s terénnymi sociálnymi pracovníkmi podarilo úspešne vyriešiť. Väčšinou však títo občania ponúknutú pomoc kategoricky odmietajú, nie sú ochotní sa prispôsobiť podmienkam, nechcú ani prespávať v nocľahárni, kde musia dodržiavať určené pravidlá,“ vyjadril sa náčelník.

Článok pokračuje pod reklamou


„Môžem povedať, že väčšinu problémov spojených s porušovaním verejného poriadku, ktoré riešila mestská polícia v tomto roku, spôsobovali bezdomovci,“ informoval náčelník a dodal, že v tomto roku nemá vedomosť o tom, že by boli na mestskom úrade prihlásení ďalší ľudia bez domova, aj keď zaznamenali pohyb neznámych bezdomovcov. „Zaregistrovali sme nové tváre, ktoré sa v minulosti v meste nevyskytovali a niektorí bezdomovci, ktorí sa pravidelne objavovali, už v Rimavskej Sobote nie sú,“ konkretizoval Berecz.

Ako pre Rimava.sk potvrdil náčelník, boli zaznamenané dve úmrtia ľudí bez domova. Vyslovil sa, že problémy týkajúce sa týchto ľudí sú rovnaké v zime, či v lete. „V minulosti sme v spolupráci s Červeným krížom rozdávali deky a prikrývky počas tuhých mrazov pre už uvedené osoby a následne sme ich posielali do nocľahárne, aby nedošlo k nejakej nešťastnej udalosti,“ vysvetlil na záver náčelník mestskej polície.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross