<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zvyšovanie poplatku za odpad poslanci neodsúhlasili. Budúci rok ich to už pravdepodobne neminie

18. novembra 2021 | |  | 

TORNAĽA – Na uplynulom online zasadnutí mestského zastupiteľstva v Tornali poslanci rokovali aj o výške poplatku za odpad na budúci rok. Mesto navrhlo túto sumu navýšiť, poslanci sa ale rozhodli návrh nepodporiť.

„Obec musí pri určení výšky poplatku za komunálny a drobný stavebný odpad vychádzať zo skutočných nákladov, ktoré vynaloží na nakladanie s komunálnym a drobným stavebným odpadom. Výnos z tohto poplatku je možné využiť výlučne na zber, prepravu, zhodnocovanie a zneškodňovanie týchto odpadov,“ uviedla Tímea Koleszárová, vedúca finančného odboru a evidencie majetku, s tým, že podľa zákona mesto nesmie byť v odpadovom hospodárstve stratové, ani hospodáriť s prebytkom.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalej povedala, výška poplatku za odpad musí byť schválená do konca roka. Mesto navrhlo zvýšiť od 1. januára 2022 poplatok pre fyzické osoby o 2,45 eur ročne na obyvateľa. Minulý rok platili Tornaľčania za odpad 29,35 eur. „V prípade množstvového zberu sa zvýši sadzba z doterajších 0,009 eur za liter na 0,0144 eur za liter. Na vzore 120-litrovej nádoby je to zvýšenie z doterajších 56,16 eur na 89,86 eur ročne,“ vysvetlila ďalej Tímea Koleszárová s tým, že celkové výdavky na odpadové hospodárstvo, ktoré musia rozpočítať medzi poplatníkov, sú približne 290-tisíc eur. „Množstevne to činí 2 620,22 ton,“ dodala.

Ako niekoľkokrát odznelo na mestskom zastupiteľstve, navrhované zvýšenie poplatku súvisí s novou zmluvou so spoločnosťou Brantner Gemer. „Ja by som k tomu povedal, že Brantner nám značne zvýšil cenu, o vyše 50 percent. Nevieme, z akého dôvodu. Ako ste hovorili, má tu monopolné postavenie. Bolo tu povedané, že ak teraz nezvýšime poplatok, budúci rok aj tak náklady porastú,“ vyjadril sa poslanec Zsolt Herczeg.

Podľa primátorky mesta Anny Szögedi ide o korektný návrh. „Pravda je taká, že keď si pozriete predchádzajúcu zmluvu s Brantnerom, tak tam uvidíte značné navýšenie, čo sa týka vývozu odpadu. Kvôli tomuto zvýšeniu pristupujem k tomu tak, že po zmene poslaneckého zboru a zmene primátora, aby nemuselo dôjsť k výraznému navýšeniu odpadu. Aj preto som sa chcela k tomu korektne postaviť a nemyslím si, že je to zlé, aby nasledujúce zastupiteľstvo nezačínalo s výrazným navyšovaním poplatku,“ vysvetlila primátorka.

K návrhu sa vyjadril aj poslanec Róbert Jóry. Podľa jeho názoru by mesto mohlo ušetriť financie tak, že by nekúpilo stroj na údržbu zelených plôch a mulčovanie. „Podľa všetkého reálne nemusíme tento rok zvýšiť poplatok, preto dávam na zváženie tento môj návrh poslancom. Pokiaľ budeme mať priemer uloženia odpadu 30 000 ton ročne na skládke, tak máme z toho 120 000 eur ročne. Nemyslím si, že keď dostávame takéto prostriedky, aby sme dvíhali ľudom poplatok za odpad,“ vyjadril sa poslanec Jóry.

Článok pokračuje pod reklamou


Za návrh mesta o zvýšení poplatku za odpad hlasovalo 5 poslancov (Zoltán Antal, Atila Bódi, Gabriel Koós, Attila Miko, Zsolt Váradi), proti boli 6 poslanci (Marian Strihan, Róbert Jóry, Tamás Iván, Zsolt Herczeg, Štefan Dusza, Ondrej Bencső), a hlasovania sa zdržali dvaja (Peter Tóth, Jozef Molnár). Uznesenie teda nebolo schválené.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross