<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Z herne v Monte Carle prišli zomrieť do Rimavskej Soboty

11. decembra 2021 | | |  | 
Župan Gejza Kubínyi.

10. februára 1914 prišiel do Rimavskej Soboty na návštevu k veľkostatkárovi Barnovi Kubínyimu manželský pár Antal Fáy s Rózou rod. Kubínyi. Išlo o popredných predstaviteľov Gemersko – malohontskej šľachty, ktorých blízki rodinní príslušníci zastávali vysoké úradné ale aj spoločenské posty v Uhorsku. Návšteva sa nijako nevymykala od iných a nič nenaznačovalo tomu, že sa blíži tragédia. Večer si šli ľahnúť do hosťovskej izby a nadišla noc.

Ráno o pol siedmej zaklopala slúžka na dvere izby, chcela oznámiť, že sa budú podávať raňajky. Na klopanie nik nereagoval, a tak slúžka v domnienke, že hostia tvrdo spia, otvorila dvere. Jej pohľad zmeravel, v posteli sa v kŕčoch zmietali dve telá. Vybehla von a domáci pán Barna Kubínyi, potom ako si overil skutočnosť, okamžite poslal po lekárov.

Článok pokračuje pod reklamou


Privolaní lekári sa rýchlo dostavili do domu. Prvotný pohľad však neveštil nič dobrého. Okolo tela Rózy sa povaľovalo v posteli 16 prázdnych ampuliek morfia. Snaha lekárov bola márna, nepodarilo sa ju prebrať k životu a ešte podvečer toho istého dňa, vo veľkých kŕčoch vydýchla naposledy.

Jej manžel Antal mal v sebe ešte väčšiu dávku morfia a musel mať silnejší organizmus. Nasledujúce dva týždne sa jeho telo zmietalo v príšerných kŕčoch, ale z bezvedomia sa ho lekárom nepodarilo prebrať a napriek ich veľkej snahe aj on prehral svoj boj.

Celý prípad vzbudil veľkú pozornosť v Rimavskej Sobote a napokon aj v celom Uhorsku. Nebolo snáď novín, ktoré by neboli o tej nešťastnej udalosti písali. Postupne sa začal skladať príbeh, ktorý predchádzal tejto tragédii.

Antal Fáy (1876 – 1914) sa narodil v Širkovciach a v roku 1902 sa oženil s Rózsou Szontágh. V manželstve sa im narodili dve deti. V roku 1911 Antalovi do cesty prišla krásna vdova Róza Szent – Miklóssy rod. Kubínyi (1880 – 1914), a tak sa rozviedol a Rózu si zobral za manželku. V roku 1912 sa im v manželstve narodil syn Antal.

V Gemersko – malohontskej župe vlastnil na rôznych miestach veľkostatky a jeho majetok prevyšoval pol milióna korún. Antal Fáy zohrával dôležitú úlohu v spoločenskom živote v Rimavskej Sobote. Po celej krajine mal množstvo priateľov a kontakty na najvyššie miesta. Potom, ako sa oženil s Rózou a svokrom sa mu stal Gejza Kubínyi, hlavný župan Gemersko – malohontskej župy, jeho správanie sa zmenilo. Začal žiť honosným životom. Obklopoval sa drahými vecami, usporadúval rôzne večierky, bavil sa a rozhadzoval peniaze.

Článok pokračuje pod reklamou


Tento spôsob života začal vyčerpávať jeho finančné možnosti, a tak si začal požičiavať. Nemal s tým problém, jeho meno bolo garanciou, že tie peniaze aj vráti. Čas však plynul a začali sa ozývať veritelia, ktorí chceli späť svoje peniaze. Antal Fáy so svojou manželkou však už boli navyknutí na noblesný spôsob života a nechceli na tom nič meniť. Nepožiadali o pomoc ani svojich blízkych rodinných príslušníkov, ktorí by im boli určite pomohli, ale boli by si kládli podmienky.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross