<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Soboťanka pracovala na filme, ktorý bol ocenený na filmovom festivale v Benátkach

RIMAVSKÁ SOBOTA - Cenzorka alebo 107 matiek. Takýto názov nesie film, ktorý získal ocenenie za najlepší scenár na filmovom festivale v Benátkach. Zaujímavosťou je, že na filme produkčne spolupracovala aj Soboťanka Katarína Tomková.

"Autorom námetu je Ivan Ostrochovský, ktorý už v minulosti s režisérom Petrom Kerekesom spolupracoval na filme Zamatoví teroristi (2013). Cenzorka bol film pôvodne vyvíjaný ako poviedkový dokumentárny film a tvorivý tím v tejto fáze prešiel rôznymi rešeršami. Nakoniec ich zaujal príbeh ženskej väznice na ukrajinskej Odesse a rozhodli sa ho spracovať ako hraný-hybridný film," povedala pre Rimava.sk Tomková.

Článok pokračuje pod reklamou


Prostredie a najsilnejšie momenty

Film si prechádzal rôznymi fázami a jeho formát sa často menil. "Aby režisér vedel film pripraviť dôsledne a zabezpečiť jeho autenticitu, potreboval stráviť veľa času spoznávaním ako prostredia, tak aj príbehov ženských väzenkýň. Aj samotné nakrúcanie bolo relatívne náročné, keďže sa pracovalo s neherečkami a bolo lokalizované do väznice," doplnila Tomková.

Film prinášal aj silné momenty. Pre Tomkovú sú to narodeninové oslavy detí. "Sú posledným momentom, kedy matky vo filme vidia svoje nič netušiace deti. Je to realita ukrajinských väzníc: deti môžu so svojimi uväznenými matkami ostať len do veku troch rokov, potom sú umiestnené buď k rodinnému príslušníkovi, alebo, bohužiaľ častejšie, do opatery štátu a detských domovov," vysvetlila.

Ocenenie v Benátkach

Film bol ocenený za najlepší scenár na filmovom festivale v Benátkach. Tomková je hrdá na tvorivý tím, ktorý pracoval na týchto snímkach. "Bolo to veľmi dojímavé, a mala som veľkú radosť z toho, že sme to mohli prežiť spoločne: už to pre mňa osobne bola "cena". Ocenenie za najlepší scenár bolo samozrejme veľkou cťou a čerešničkou na torte. Znamená veľa hlavne pre ďalšiu kariéru filmu, ale aj jeho tvorcov," vyslovila sa.

Príbeh, ktorý sa odohráva na plátne, je fikcia, no vyskladaná z príbehov väzenkýň. "Postava Lesji je zosobnená profesionálnou ukrajinskou herečkou Marinou Klimovou, jej syn Kolja bol tiež vybraný cez kasting a takisto aj ďalší rodinní príslušníci. Cenzorka Irina je ale skutočnou pracujúcou dozorkyňou vo väzení a všetky ostatné väzenkyne, ktoré vidíme hovoriť o svojich životných príbehoch, sú skutočne odsúdenými ženami. Preto film označujeme ako hybrid – mieša fikcionalizovaný príbeh na pozadí reálnej väznice," vysvetlila Tomková.

Článok pokračuje pod reklamou


Vzťah k Rimavskej Sobote má srdečný

Tomková síce pochádza z Kráľovského Chlmca, no väčšinu detstva prežila v Rimavskej Sobote, kde navštevovala základnú aj strednú školu. Rovnako chodila aj do Základnej umeleckej školy.

"Je to miesto, kde som vyrástla, kde sa formoval môj vzťah k umeniu – kde som chodila na klavír, kde som sa učila robiť suchú ihlu, kde som recitovala na Hviezdoslavovom Kubíne, alebo kde som písala svoje prvé básne. To všetko sa zmiešalo do jednej vášne, a preto dnes robím, čo robím a venujem sa filmom. Stále tu žije časť mojej rodiny, a preto je to určite miesto, kam sa rada vraciam," povedala.

Okrem tohto filmu pracovala Tomková aj na ďalších úspešných snímkach, ktoré boli prezentované v zahraničí. "S Ivanom Ostrochovským som napríklad spolupracovala na filme Služobníci (2020), ktorý mal svetovú premiéru na festivale v Berlíne, s Paľom Pekarčíkom sme v svetovej premiére na festivale v Karlových Varoch predstavili film Hluché dni (2019) a s Jurajom Lehotským som tiež robila na filme Nina (2017), ktorý bol okrem Karlových Varov predstavený napríklad aj v Toronte," uzavrela s tým, že spoločným menovateľom filmov je spôsob narácie a špecifickosť filmového jazyka.

Film Cenzorka alebo 107 matiek si budete môcť pozrieť aj v rimavskosobotskom kine Orbis, a to v sobotu a v nedeľu o 20:00. Krátky opis filmu nájdete na tejto adrese.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross