<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Knižnica je jej druhým domovom. Rita Herczegová zhodnotila svoj prvý rok vo funkcii riaditeľky

24. októbra 2021 | | |  | 
Riaditeľka Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote Rita Herczegová.

RIMAVSKÁ SOBOTA – V Knižnici Mateja Hrebendu sa pred viac ako rokom zmenilo vedenie. Post riaditeľky získala Rita Herczegová, pre ktorú je knižnica druhým domovom už vyše 27 rokov. Zisťovali sme, aké zmeny v knižnici nastali v uplynulom roku a aká budúcnosť ju čaká.

Ako sama uviedla, veľká zmena oproti jej predchádzajúcim funkciám nenastala. „Najväčšiu zmenu, ktorú evidujem z tohto miesta je, že sa musím venovať personálnym a ekonomickým stránkam,“ konštatovala. V knižnici momentálne pracuje 21 zamestnancov, ktorí tvoria jeden tím a spoločne sa posúvajú vpred. „Všetko aktuálne pridávame na náš web alebo tak isto aj na facebookovú stránku našej knižnice. Snažíme sa o pravidelnosť v pridávaní príspevkov. Chceme našich čitateľov informovať o všetkom, čo sa u nás deje,“ hovorí riaditeľka.

Článok pokračuje pod reklamou


Nezaháľali ani počas pandémie, keď boli kultúrne inštitúcie pre verejnosť zatvorené. „V spolupráci so Základnou umeleckou školou prebiehalo online čítanie rozprávok alebo sme sa zameriavali na tvorivé dielne,“ priblížila Herczegová. V pomerne zložitej situácii sa rozhodli vytvárať aktivity zábavnou formou.

Počas obdobia, v ktorom aj knižnica musela zatvoriť svoje vstupné brány, sa rozhodli svojich čitateľov potešiť inovatívnym spôsobom. „Našťastie, počas pandémie sme boli zatvorení iba na krátku dobu. Išlo možno o 8 až 9 týždňov. Napriek tomu sme sa stále snažili vymyslieť, ako sa našim zákazníkom priblížiť. Každé ráno sme zabalili do plastových obalov publikácie, ktoré si okoloidúci mohli vziať priamo z nášho okna. Komu chýbala literatúra a prostredie knižnice, mohol si to aspoň takýmto spôsobom vynahradiť,“ konkretizovala Rita Herczegová.

Zamestnanci knižnice nezaháľali ani v čase zatvorenej prevádzky. „Kolegyne načítavali upútavky na elektronické knihy. Náš online katalóg ponúka možnosť vypožičania kníh aj v takejto forme,“ zdôrazňuje riaditeľka. Dodáva taktiež, že zaviedli novinky, ktorými sú online registrácia a platba prevodom.

Herczegová si pochvaľuje aj prístup zriaďovateľa, ktorým je Banskobystrický samosprávny kraj. „Finančné prostriedky, ktoré potrebujeme na chod prevádzky, nákup publikácií, či rekonštrukčné práce máme k dispozícii v dostatočnej miere. Rozpočet na nákup kníh v kalendárnom roku je v priemere 20-tisíc eur,“ uviedla riaditeľka. Z tohto finančného balíku pochádza 7 500 eur z kasy Banskobystrického samosprávneho kraja, 9-tisíc eur z Fondu na podporu umenia a napokon 4-tisíc eur z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Hovorí tiež, že vďaka projektom, ktoré dokážu realizovať vďaka spomínaným fondom, mohli revitalizovať webovú stránku knižnice alebo byť nápomocní pre všetky materské školy, základné školy a stredné školy v meste i okolí. Vrátane tried s vyučovacím maďarským jazykom.

Knižnica si prešla rekonštrukciou

Rekonštrukčné práce tohto roku neminuli ani budovu knižnice postavenú v roku 1798. „V auguste sme uzavreli najfrekventovanejšie oddelenie v našej budove – oddelenie krásnej literatúry pre dospelých. V danom oddelení sa vymenili pracovné pulty, pridali sa nové police aj so sedením a tak isto oddychové zóny,“ potvrdila riaditeľka. Na revitalizáciu daného oddelenia bolo vyčlenených 31-tisíc eur, z ktorých 8-tisíc eur poskytol Fond na podporu umenia a zvyšných 23-tisíc eur putovalo z finančného príspevku zriaďovateľa.

Druhá väčšia renovácia v hodnote 38-tisíc eur sa odohráva na nádvorí. „Práve v týchto dňoch prebieha na nádvorí výmena dlažby, menili sa žľaby a doplnilo sa osvetlenie,“ konkretizuje Herczegová a zdôrazňuje, že exteriér v objekte im ponúka široké využitie pre rôzne podujatia v podobe besied, tvorivých dielní, hudobných aktivít a divadelných predstavení .

V priestoroch knižnice môžete nájsť aj dennú tlač, časopisy či cudzojazyčnú literatúru v niekoľkých jazykoch – maďarskom, anglickom, nemeckom a dokonca aj ruskom.

Prispejte ponožkami

Do konca októbra v priestoroch knižnice prebieha aktivita „Ponožkový október“ pod záštitou OZ Podaj ďalej z Prešova. „Ak chcete prispieť, môžete tak urobiť v našej knižnici, kde vhodíte ponožky do krabice. Následne budú ponožky rozdávané ľuďom bez domova. Snažíme sa takýmto spôsobom zapájať do rôznych aktivít, ktoré dokážu pomôcť druhým,“ dodala na záver riaditeľka Rita Herczegová.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross