<
No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Polícia vyšetruje podvod za tisíce eur, podvodníci hľadajú svoje obete aj medzi mamičkami na materskej

Foto ilustračné. Zdroj: Pixabay.com

RIMAVSKÁ SOBOTA – Pozor na inzeráty sľubujúce podozrivo ľahký a vysoký zárobok. Ako ďalej varuje polícia, podvodníci hľadajú svoje obete aj medzi mamičkami na materskej.

Polícia vyšetruje podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu. "Poškodený hľadal možnosť privyrobenia si pre manželku, preto na Facebooku zareagoval na príspevok, ktorý sľuboval, že si mamička môže privyrobiť cca 500 eur týždenne," opísala polícia na svojom profile na sociálnej sieti.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalej vysvetlili, po tom, čo napísal súkromnú správu inzerentovi, mu bola ponúknutá možnosť obchodovania online, konkrétne investícia do nákupu kryptomeny. "Táto sľubovala zárobok za sedem dní vo výške 600 eur, pri vklade 100 eur. Poškodený bol navedený na to, ako si zaregistrovať účet na internete a účet na obchodovanie," priblížili policajti s tým, že ďalej už nemusel robiť nič, mal za neho neho „obchodovať robot“.

Keď chcel poškodený vybrať svoj vklad spolu s výnosom, bol upozornený, že vklad má byť vyplatený v kryptomene, preto bol nasmerovaný na to, ako si vytvoriť kryptomenovú peňaženku, prostredníctvom ktorej vyplatil najprv poplatok 20 percent z údajného zisku, následne 30 percent daň.

"Takýmto spôsobom od neho podvodníci postupne vylákali sumu rádovo v tisíckach eur," dodali policajti, ktorí sa prípadom zaoberajú.

Ako sa brániť pred takýmito a obdobnými situáciami?

Ako ďalej pre Rimava.sk vysvetlila rimavskosobotská policajná preventistka Lenka Lásová, z ponúk na zárobok vyberajte starostlivo – ak vám niekto ponúka ľahké zbohatnutie s podozrivo veľkým výnosom cez internet, môže ísť o podvod.

Ďalšie rady:

  • Zbystrite pozornosť, pokiaľ vás kontaktujú neznáme profily zo zahraničných čísel, prostredníctvom mobilných aplikácií a komunikácia prebieha v cudzom jazyku.
  • Legiend, ktoré podvodníci využívajú je viacero – preto dajte pozor, komu poskytnete svoje osobné údaje, nikomu neposkytujte prístupové údaje k vášmu účtu, ani údaje vašej platobnej karty.
  • Ak vás niekto pod rôznymi zámienkami požiada o zaslanie peňazí, tak ich nikdy neposielajte – s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod a svoje peniaze by ste ťažko dostali späť.
  • Komunikáciu ukončite a profil resp. telefónne číslo zablokujte.

Čo spraviť, ak ste sa stali obeťou takéhoto trestného činu?

Ak ste sa stali obeťou takéhoto trestného činu, podľa Lenky Lásovej je dôležité neposielať žiadne ďalšie peniaze. "Obráťte sa na políciu a podajte trestné oznámenie. Pre tento prípad si uchovajte čo najviac dôkazov: uložte si správy a inú komunikáciu, príp. si urobte snímky obrazovky," odporúča preventistka, podľa ktorej je tiež dôležité, aby ste podvodníkovi neoznámili, že idete na políciu. "Mohol by po sebe zahladiť stopy," dodala.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross